HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Ako požiadať o cenzúru na Google Street View?

16.08.2021

google cenzura

 

Už krátko potom, ako služba Google Street View v roku 2007 vznikla, stretla sa aj s iným ako s výhradne pozitívnym ohlasom.

 

Pohľad na mestá a obce celého sveta z úrovne pozorovateľa prechádzajúceho ulicami zabezpečujú známe vozidlá a individuálni, pešo sa pohybujúci fotografi. Spoločným znakom oboch je do výšky vyčnievajúci fotoaparát upevnený na streche auta, či na batohu, ktorý peší fotografi nosia na chrbte. Keďže takto vytvorené zábery každodenného života zachytávajú okrem samotných ciest a panorámy okolia občas aj niektoré bizarné, či intímne situácie obyvateľov, stala sa z nich právom tak trochu kontroverzná téma.

 

Kompromitácia a obavy zo zhoršenia dobrej povesti osôb, emocionálne ujmy vyplývajúce z odhalenia príliš osobných detailov života i oprávnené znepokojenie spojené s rizikami bezpečnosti domova – to sú len niektoré z dôvodov, prečo Street View vyvoláva pozornosť odbornej i laickej verejnosti a spolu s ňou aj otázky ochrany súkromia. A i keď detaily ako ľudské tváre a poznávacie značky áut bývajú spravidla zámerne rozmazané na nerozoznanie, na záberoch stále zostáva celý rad zreteľných identifikačných znakov, ktoré často odhaľujú viac, ako by ste si možno želali.

 

Jedna z prvých organizovaných iniciatív požadujúcich zvýšenú zodpovednosť Google a lepšiu ochranu digitálnych údajov zozbieraných v rámci projektu Street View prebehla v roku 2008 v North Oaks, predmestí amerického mesta Minneapolis. Miestna samospráva, krátko po zverejnení záberov North Oaks na Google Maps, požiadala Google aby boli úplne stiahnuté, čomu firma vyhovela a panorámu tejto štvrte na Street View nenájdete dodnes. Druhým známym prípadom je Nemecko, kde tieto mapovacie aktivity prebiehali len do roku 2010 a prestali potom, ako sa začalo hovoriť o tom, že autá Google okrem obrazových záznamov zbierajú aj údaje o nešifrovaných WiFi sieťach v krajine.

 

Vo Veľkej Británii sa, taktiež už v roku 2009, objavili podnety pre preskúmanie štátnymi kontrolnými úradmi citujúce prípady o žene, ktorá sa presťahovala, aby unikla násilnému partnerovi, no bolo ju možné rozoznať pred jej novým domovom, či o dvoch kolegoch zachytených v kompromitujúcej situácii poškodzujúcej ich povesť na pracovisku.

 

Dôvody prečo by ste mohli chcieť, aby Google cenzuroval detaily pre vás osobne relevantných digitálnych záberov Street View sa však môžu vzťahovať aj k ochrane vášho majetku. Fotografie fasád domov, či zadného oplotenia pozemkov môžu ľahko odhaliť prípadným zlodejom slabšie zabezpečené miesta. Výnimkou nie sú ani obchody, sklady, či iné priemyselné budovy. Taktiež je úplne pochopiteľné, ak si neželáte, aby bol viditeľne rozoznateľný váš hnuteľný majetok – aké máte auto, záhradné vybavenie a podobne. Nemenej často skloňované bývajú aj hrozby terorizmu pre verejné priestranstvá.

 

Ako požiadať Google o cenzúru záberu Street View

 

Zaslanie žiadosti je pomerne jednoduché a nebudete k nemu potrebovať žiadnu extra verifikáciu, ani nič podobné. Možností o aký druh cenzúry požiadať je viacero a keďže sa vzťahujú aj na súkromné 360 stupňové zábery, delia sa podľa toho, či ste majiteľom alebo nie ste majiteľom daného záberu.

 

Google Maps 

 

V prípade, že ste vlastníkom danej digitálnej fotografie, môžete požiadať len o jej odstránenie. Postup začína v menu aplikácie Mapy Google (ikonka troch vodorovných čiarok vľavo hore), kde musíte kliknúť na: Vaše príspevky > Fotky > nájdite fotku, ktorú chcete vymazať > ikonka troch bodiek (vpravo hore) > Odstrániť túto fotku

 

Google Maps menu a označené "Vaše príspevky"

 

Ak nie ste vlastníkom autorských práv k danej fotografii, vaše možnosti sú obmedzené na cenzúru rozmazaním fotky alebo jej časti. Opäť otvorte v prehliadači appku mapy Google, alebo galériu Street View. Vyhľadajte fotografiu, ktorá je podľa vás v rozpore s ochranou vášho súkromia. V pravej dolnej časti obrazovky sa nachádza horizontálne menu a v ňom aj položka „Nahlásiť problém.“ Po kliknutí na ňu sa otvorí nová stránka s formulárom, ktorý musíte vyplniť.

 

Google Maps zobrazenie Street View

 

Street View možnosť nahlásenia problému fotografie

 

Obsahom prvej časti formulára je predmetná fotografia v zmenšenej podobe, na ktorej máte možnosť vyznačiť detail, ktorý chcete cenzurovať. Pod ňou je sekcia s dvoma otázkami – čo  chcete aby bolo rozmazané (tvár, domov, poznávacia značka auta, iný objekt) a čo je zlé s daným obrázkom (relevantné, ak reportujete obrázok nízkej kvality). Po kliknutí jednej z predvolených možností odpovede sa objaví aj textové pole pre zadanie ďalších detailov popisu dôvodov vašej žiadosti.

V poslednej sekcii vyplníte vašu emailovú adresu a po vyplnení formulára kliknete na tlačidlo „Odoslať.“

 

Street View formulár na nahlásenie nevhodnej fotografie

 

Varovanie: akcia rozmazania fotografie Street View je nevratná, v dôsledku čoho, najmä pri výraznejších zásahoch, obrázok už nemusí byť nikdy v budúcnosti použiteľný pre účely zlepšenia navigácie. (Pre viac informácií si prečítajte aj oficiálny návod priamo od Google, kde nájdete aj detaily pre mobilné operačné systémy.)

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2021 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2021 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám