HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

LED alebo plazmový televízor

25.07.2017

led alebo plazmovy tv

 

Poruchy televízorov - LED vs. plazma

 

Ešte pred niekoľkými rokmi sa odborníci aj laici zhodli na tom, že v otázkach životnosti jednoznačne vyhrávajú televízory s LED podsvietením. Plazmy napriek vyššej kvalite a rýchlosti odozvy obrazu v tomto ťahali za kratší koniec.

 

V súčasnosti výrobcovia oboch typov televízorov deklarujú, že ich výrobky vydržia „svietiť“ až 100 000 hodín (čo je pri dennom pozeraní 6 hodín asi 50 rokov). Neznamená to však, že po uplynutí tejto doby televízor prestane fungovať úplne. Len to, že sa jeho jas zníži asi na polovicu z pôvodnej hodnoty. Pri LED obrazovkách dochádza po tomto čase k „opotrebovaniu” svetelného zdroja.

 

Trochu iným ukazovateľom životnosti je tzv. „morálna životnosť spotrebičov“, ktorá je väčšinou nižšia. Tá je skôr o tom, kedy nás starý televízor omrzí a vymeníme ho za novší model. V súčasnosti je to približne 10 rokov a trend má klesajúcu tendenciu.Najčastejšie poruchy LED a plazmových televízorov

 

LED obrazovky sú „odnožou” LCD. Vlastne ich vylepšením, pri ktorých sa na „výrobu svetla“ používajú namiesto pôvodných studených katódových žiariviek diódy - LED (light emitting diod). A práve podsvietenie diódami, napriek ich mnohým nesporným výhodám (nižšia spotreba, širšie farebné spektrum, vyšší jas obrazovky a iné), je pri nich najväčším kameňom úrazu. Totiž až tretina opráv televízorov predstavuje práve výmenu diód v modeloch typu LCD/LED.

 

Najčastejším problémom pri plazmových televízoroch býva tzv. vypaľovanie obrazu. Je to vada typická pre plazmy a súvisí so samotným princípom fungovania týchto obrazoviek. Preto sa s ňou pri iných typoch televízorov nestretnete. Možno sa vám stalo, že sa vám na obrazovku nezmazateľne vyrylo napríklad logo niektorej televízie. Bohužiaľ, odteraz ho tam už máte natrvalo. Jediné, čo môžete urobiť, je zmeniť rozlíšenie obrazu a logo tak schovať. Ak sa chcete vyhnúť takýmto a iným prekážkam, nenechávajte na obrazovke dlho svietiť statické obrazy. Platí to aj pre dlhodobé používanie formátov 4:3 alebo 16:9, kde môžete ľahko prísť k vypáleným pásom na krajoch obrazovky.

 

Výrobcovia plaziem o tomto jave vedia a pomocou inovácií sa im úspešne darí tento problém minimalizovať. V podstate platí, že pri plazmových televízoroch sa ako jediné chyby opravujú tie, ktoré boli spôsobené chybným TAB elektronickým čipom alebo poruchy spojenia medzi TAB-mi a sklom. Čo by teoreticky malo znamenať, že plazmové obrazovky sú na opravy najjednoduchšie. Niekedy je však opak pravdou a nejeden opravár sa pri nich pekne zapotí.

 

Medzi iné, veľmi časté problémy, s ktorými sa stretávame, patria chybné riadiace dosky, problémy so zdrojmi a softvérové chyby. Či je porucha opraviteľná alebo nie, závisí väčšinou od dostupnosti náhradných dielov. Niekedy je však cena jednotlivých súčiastok takmer porovnateľná s cenou nového prijímača. Pri zdrojoch sa ceny priemerne pohybujú v niekoľkých desiatkach eur.Najväčším nepriateľom televízora je používateľ

 

Presne tak. Neradi si to priznáme, ale často zapríčiníme zbytočné chyby my sami. Napríklad nastavením intenzity jasu. Už jednoduché stiahnutie jasu zo 100 na 70 % vám predĺži životnosť LED a obraz na displeji bude rovnako viditeľný.

 

Ak sa chcete vyhnúť mechanickému poškodeniu televízora, nepoužívajte na čistenie obrazovky mokrú handričku a ani iné čistiace prostriedky. V prípade LED obrazoviek sa jedná o plastový povrch, na ktorý by sa mali použiť len špeciálne čističe. Plazmové obrazovky sú „klasiky“ zo skla, a preto sú ťažšie a aj náchylnejšie na rozbitie pri prípadnom páde.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2018 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2018 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám