HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Opraviť alebo kúpiť nový telefón?

13.09.2017

opravit alebo kupit novy

 

Opraviť alebo kúpiť nový telefón? Ako sa rozhodnúť?

 

Pokazený, rozbitý či utopený? Starý či nový? Ako sa rozhodnúť, či mobil vymeniť za iný alebo investovať do jeho opravy? Ak si odmyslíme emocionálne hľadisko, že svoj telefón máte radi, alebo naopak vašu neustálu túžbu po zmene, je asi ekonomické hľadisko to objektívne relevantné.

 

Ako však zohľadniť všetky faktory, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu? Vek a opotrebenie súčasného telefónu, rozsah jeho poškodenia, cena náhradných dielov a nakoniec suma, ktorú by ste dali za nový, sú asi najdôležitejšie položky, ktoré musíte brať v úvahu. Vo všeobecnosti asi môžeme povedať, že sa oprava vyplatí, ak sú celkové náklady za náhradné diely a opravu nižšie, ako zostatková hodnota telefónu. Ak bude teda oprava displeja stáť 120 eur, ale zostatková hodnota vášho dlhoročného telefónu je 50 eur, nemáte veľmi nad čím rozmýšľať. Je pravdepodobne na čase rozlúčiť sa. Nie vždy je to však takto jednoznačné.

 

Dá sa ho vôbec opraviť?

To je prvá a zároveň najdôležitejšia otázka. Našťastie, súčasné mobilné telefóny sú ako lego a 99 % bežných chýb sa dá odstrániť. Otázkou ostáva za akú cenu.

 

1.  Poškodený displej, dotyková plocha či zadný kryt. Tieto poškodenia patria k najčastejším problémom mobilných telefónov. Cena za ich výmenu je rôzna a závisí od konkrétnej značky a modelu. Tak napríklad ceny pre iPhone 7 - nový displej 225 eur, nové dotykové sklo 178 eur a poškodený zadný kryt za 146 eur.

 

2.  Poškodená alebo stará batéria. Zase, cena sa mení v závislosti od značky a modelu, ale pre príklad, výmena batérie na iPhone 7 vás bude stáť pár minút a 86 eur.

 

3.  Obliatie či potopenie telefónu zapríčiní väčšinou tie najzávažnejšie poruchy. V najhorších prípadoch je telefón natoľko poškodený, že je lacnejšie ho vymeniť. To však zistíte až po prehliadke v servise, pretože to, že sa telefón nedá zapnúť, totiž neznamená, že je na totálku.

 

4.  Nefunkčné tlačidlá, či už na klasických tlačidlových telefónoch, alebo home button, ovládanie hlasitosti a vypínanie na najmodernejších smartfónoch, sa vo väčšine prípadov dajú opraviť bez problémov aj na počkanie.

 

5.  Nefunkčné slúchadlo, reproduktor či mikrofón taktiež patria medzi jednoducho opraviteľné chyby.

 

6.  Pokazený fotoaparát, či už predný alebo zadný, sa dá rovnako opraviť na počkanie a bez nejakých extrémnych výdajov

 

7.  Softvérové problémy bývajú už o niečo háklivejšie. Často pomôže komplexná obnova systému. Tú vám spravia na počkanie za 15 eur.

 

Je váš mobil v záruke?

Záchranou môže byť záruka, preto si preverte si, či sa na telefón ešte nevzťahuje záruka od výrobcu alebo predajcu. Bežne máte zo zákona nárok na dvojročnú záruku. Niektorí predajcovia, resp. značky ponúkajú predĺženú alebo dodatočnú záruku. Naopak, ak ste kúpili na firmu, môžete mať záručnú dobu skrátenú na 1 rok. V záručných podmienkach je presne stanovené na akú dobu a aké poškodenia sa záruka vzťahuje.

 

Ak vám však telefón spadol zo schodov alebo do vane plnej vody, asi vás sklameme. Na takéto chyby sa väčšina záruk nevzťahuje a opravu si budete musieť celú zaplatiť sami.

 

Koľko stojí oprava?

Cenu náhradných dielov, a teda aj cenu opravy telefónu a viete si určiť, či opraviť alebo vymeniť. Samozrejme v prípade, že presne viete, aký je problém vášho telefónu. Ak nie, budete si musieť zájsť do servisu, kde vám presnú cenu opravy povedia po identifikácii poruchy.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2018 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2018 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám