HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Viete, čo spraviť so starým počítačom? Tu je 15 tipov, aby vám neslúžil len ako chytač prachu.

17.04.2018

zbavenie sa stareho pocitacoveho vybavenia

 

Starší, viac-menej funkčný počítač odpočíva v kúte miestnosti a vy premýšľate, či sa ho zbaviť, alebo mu nájsť nové využitie. Neváhať a rovno ho vyhodiť, či radšej rozobrať na súčiastky? Dať mu „upgrade“ a ďalej ho používať ako zálohu? Alebo by sa dal azda predať?

 

I bez mimoriadnej technickej zdatnosti máte na výber viacero dobrých alternatív.

 

1. „Upgrade“

 

Ako prvý krok, zhodnoťte stav starého počítača. Ak je hardvér plne funkčný, ale menej výkonný, je tu možnosť jeho aktualizácie. GPU, RAM a pevný disk idú pomerne ľahko doplniť, či nahradiť i bez nutnosti výmeny materskej dosky.

 

Tej sa však pravdepodobne nevyhnete, ak chcete aj novú CPU. Do úvahy potom pripadá aj potreba výkonnejšieho zdroja. Takéto zmeny zahŕňajú vyššie náklady a stoja preto za zváženie, najmä v súvislosti so zamýšľaným účelom obnoveného PC.

 

Ak potrebujte poradiť obráťte sa na našich špecialistov.

 

 

2. Darujte na vzdelávacie účely

 

Fungujúci počítač môžete darovať menej náročným užívateľom. Keďže je skvelou učebnou pomôckou, vašu veľkorysosť iste ocenia vzdelávacie inštitúcie. Výkonnejšie zostavy poslúžia pár rokov pri výuke a tie zastaralejšie môžu byť rozobrané na názorné exempláre komponentov.

 

V prípade, že sa rozhodnete venovať PC škole, nezabudnite najprv vymazať citlivé informácie, osobné údaje a odinštalovať licencovaný softvér.

 

 

3. Záložné úložisko (NAS)

 

Ak má vyradený počítač dostatok pamäte na pevnom disku, existuje spôsob, ako ho premeniť na záložné úložisko pripojené k sieti (tzv. NAS, z angl. „network-attached storage“). To slúži ako rozšírenie pevného disku, s tým rozdielom, že je prístupné všetkým zariadeniam v rámci siete. NAS je ideálny pre rodinnú sieť na zálohovanie fotiek a videa, alebo pre malú firmu na dokumenty.

 

Najjednoduchším riešením je softvérFreeNAS, ktorý v podstate nahrádza operačný systém a umožňuje ovládanie počítača ako úložiska. Domáca verzia je zadarmo a inštalácia nenáročná.

 

 

4. Premena na server

 

A nemusíte sa zastaviť pri NAS, ale skúsiť vytvoriť server s iným špecifickým cieľom, napríklad:

 

- herný server pre vašu obľúbenú multiplayer hru,

 

- Git server pre skupinu spolupracujúcich programátorov,

 

- webový server pre vlastný hosting stránky, alebo blogu.

 

 

5. Skúste Linux alebo Chromium

 

Počuli ste o operačnom systéme Linux, ale ešte sa s ním v praxi nestretli? Teraz máte šancu. Linux je dostupný vo viacerých podobách, vhodných pre začiatočníkov aj slabšie hardvérové konfigurácie. Vyskúšať môžete obľúbenú distribúciu Ubuntu, voči užívateľom Windows ústretový Zorin OS, alebo si vybraťjednu z ľahších distribúcií, ideálnych pre staršie počítače.

 

Alebo pretavte starý notebook na Chromebook. Ten predsa nie je ničím iným ako len laptopom s limitovanou výpočtovou silou a nenáročným operačným systémom od Google. Ak má váš notebook slúžiť iba na prehliadanie webu a využívanie cloudových aplikácií, potom inštalácia Chromium OS bude postačujúca. Osloviť môže najmä užívateľov, zvyknutých na mobilné zariadenia s OS Android.

 

 

6. Učte sa a experimentujte

 

Pre tých, čo radi experimentujú, je staré PC skvelou príležitosťou rozšíriť si obzory, či otestovať svoje schopnosti. Dajú sa na ňom bez väčších rizík vyskúšať nové nástroje, testovať softvér vlastnej tvorby a konfigurovať nová webová služba.

 

Ak vás lákajú problémy spojené s bezpečnosťou, môžete počítač zamestnať ako pokusný cieľ útokov. Najprv ho zabezpečiť ako najlepšie viete a následne sa sami, či za pomoci iných, pokúsiť bezpečnostné opatrenia prelomiť.

 

 

7. Distribuované vedecké projekty

 

Iným dobrým nápadom je poskytnúť počítač do služieb vedy. Aktuálne prebieha vo svete viacprojektov hodných pozornosti, ktorým by sa zišla každá výpočtová sila navyše.

 

-folding@homepomáha objasniť skladanie bielkovín a zastrešuje ho Stanfordská univerzita.

 

-SETI@homesa podieľa na pátraní po mimozemských civilizáciách.

 

-climatePredictionmodeluje klimatické zmeny.

 

 

8. Mediálne centrum

 

Kto by nechcel mať všetky svoje videá, hudbu a fotky pekne pohromade, prehľadne usporiadané a rýchlo dostupné na prehrávačoch podľa potreby? Na tento účel sa hodí skôr laptop, pretože je menej hlučný a dá sa nenápadne zasunúť medzi nábytok, prípadne upevniť na stenu.

 

Prepojenie všetkých zariadení si môže vyžadovať nákup dodatočných komponentov. Ak neviete kde začať, na webe nájdete viaceronávodov, ako takéto centrum vytvoriť.

 

 

9. Router, alebo firewall

 

Starý počítač môže odľahčiť prácu sieťovému routeru, aj plniť funkcie firewallu. Dá sa transformovať tak aby prekladal IP adresy, blokoval a filtroval prenos niektorých dát i poskytol riešenia pre DHCP, či VPN. Inštalácia bude vyžadovaťšpeciálny softvéra nový sieťový adaptér, ale výsledok môže urýchliť pripojenie, zvýšiť jeho bezpečnosť a ponúknuť viac kontroly.

 

 

10. Wi-Fi hotspot

 

Wi-Fi pokrytie väčšieho domu, prípadne záhrady, nebýva vždy jednoduché a občas by sa zišiel Wi-Fi router naviac. Aj túto úlohu zvládne váš starý počítač. Ide o pomerne priamočiaru operáciu, poľahky uskutočniteľnú priamo zWindowsi Mac-u. Váš nový hotspot môžete potom zapínať len podľa aktuálnej potreby.

 

 

11. Fotogaléria na stene

 

Máločo je pre elektrotechnického nadšenca viac uspokojujúce, ako rozobrať nefunkčné zariadenie a z jeho častí vytvoriť niečo nové a užitočné. Napríkladdigitálny fotorám z obrazovky laptopu. Pri fungujúcej Wi-Fi, by sa nemusel obmedzovať na fotky z interného disku, ale aj streamovať obľúbené webové galérie.

 

 

12. Webkamera

 

Mali ste už pocit, že vás niekto sleduje cez webkameru vášho notebooku? (Mimochodom, ak áno, neboli ste sami.) Teraz máte šancu vymeniť si úlohy a využiť webkameru nepoužívaného laptopu vo svoj prospech. SoftvériSpyvám umožní sledovať deti a ich dozor, domácich miláčikov, alebo okolie domu.

 

 

13. Transformácia na tablet

 

Výzvou pre technicky pokročilejších je vykúzliť zo starého laptopu dotykový tablet. Bude to vyžadovať malú investíciu do súčiastok a väčšiu trpezlivosť, ale ak sa k tomu odhodláte, nezískate len nový gadget, ale aj skvelú skúsenosť. Tu je návod ako začať.

 

 

14. Na súčiastky

 

Počítač rozobrať a ponechať si jednotlivé hardvérové komponenty má viacero výhod. Tie výkonnejšie sa dajú znova použiť, alebo predať. Staršie zasa darovať, alebo z nich vytvoriť dekorácievhodné nielen do elektrodielne.

 

 

15. Predaj

 

Azda najrýchlejším spôsobom, ako sa zbaviť starého PC, je predaj. Web ponúka príležitosti osloviť kupujúcich na Slovensku i vo zvyšku sveta. Predtým, ako počítač pošlete novému majiteľovi, nezabudnite vykonať zopár „očistných“ opatrení – spustite dôkladný sken vírusov, zálohujte si dáta, vymažte všetky informácie z disku a zomptimalizujte výkon ako len najlepšie viete.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2018 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2018 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám