HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Vypínanie nepoužívaných aplikácií vám výdrž batérie nezvýši. Práve naopak!

19.12.2016

vypinanie aplikacii baterke nepomoze

 

 

Vypínate aplikácie „v pozadí“, aby ste šetrili baterku a zvýšili jej výdrž? Tak by vás mohlo zaujímať, že spoločnosť Google aj Apple potvrdili, že si tým príliš nepomôžete.

 

Niečo za niečo.

 

Úžasne výkonné smartfóny, ktoré používame už takmer na všetko. Chceme, aby boli rýchle, výkonné, robili kvalitnejšie fotky ako profesionálne zrkadlovky, vydávali lepší zvuk ako domáci sound-system a to všetko samozrejme tak, že budú stále tenké, ľahké a sadnú presne do ruky. V ideálnom prípade by ešte mohli fungovať ako perpetuum mobile bez nabíjania do nekonečna. Lenže toto všetko dokopy nejde (aspoň zatiaľ). A tak sa používanie nespočetného množstva aplikácií musí zaručene odzrkadliť na výdrži batérie.

 

Myslíte si, že vypínanie všetkých aplikácií, ktoré práve nepoužívate, udrží váš telefón pri živote aspoň do večera? Musíme vás sklamať.

 

Tento mýtus je založený na logike, že aplikácie, ktoré bežia v pozadí, zaťažujú procesor, pamäť a ďalšie komponenty, ktoré „žerú“ baterku. Keď aplikácie vypneme, ušetríme baterku. Napriek tomu, že v prípade počítačov môže byť táto logika správna, smartfóny sú skonštruované odlišným spôsobom.

 

Google aj Apple pred pár týždňami potvrdili, že vypínanie aplikácií v smartfónoch nijak neovplyvňuje stav baterky. Spoločnosť Android dokonca uviedla, že to môže všetko iba zhoršiť. Akonáhle sa totiž spustená aplikácia aktívne nezobrazuje na displeji, pretože ju práve nepoužívame, všetky alebo drvivá väčšina jej procesov sa zastaví.

 

Ako aplikácie fungujú?

 

Napríklad, aplikácie podporované operačným systémom iOS sa môžu nachádzať v piatich rôznych stavoch. iOS má v tomto ohľade veľmi podobné nastavenia ako Android.

  • - Vypnutá aplikácia je tá, ktorú ste nezapli a „nebeží“.
  • - Aktívna aplikácia je tá, ktorú vidíte na displeji a aktívne ju používate.
  • - Neaktívna aplikácia je tá, ktorú vidíte na displeji, ale momentálne ju aktívne nepoužívate, lebo ste zapli inú aplikáciu, alebo robíte niečo iné.
  • - Aplikácia v pozadí je taká aplikácia, ktorá funguje a beží, ale nevidíte ju na displeji. Napríklad, keď sa vám synchronizujú e-maily alebo facebookové notifikácie.
  • - Pozastavené aplikácie sú spustené v pozadí, ale nebežia a ani nezaberajú žiadnu pamäť.

 

Pamäť v smartfónoch manažujú v oboch operačných systémoch sofistikované algoritmy. Aplikácie, ktoré je potrebné zatvoriť, zatvoria. Najčastejšie sú to tie, ktoré boli dlhší čas pozastavené a nečinné, alebo tie, ktoré zaberajú viac pamäte a energie, ako by mali. Tieto riadiace algoritmy veľmi dobre vedia, kedy budete potrebovať dáta, alebo budete aktualizovať notifikácie či znova otvárať aplikáciu.

 

Aplikácie, ktoré nečinne sedia v pamäti sa spúšťajú rýchlejšie ako tie, ktoré zapínate odznova. Môžeme to prirovnať k „zobudeniu“ počítača z režimu spánku a zapnutiu po úplnom vypnutí.

 

Ako teda baterky ušetríme?

 

Ak by sme dali problém s baterkou bokom, naše smartfóny budú omnoho rýchlejšie pokiaľ necháme algoritmus pracovať tak, ako má a nebudeme aplikácie zakaždým zbytočne vypínať a zapínať. Pokiaľ chcete baterku naozaj ušetriť a predĺžiť jej životnosť, existuje viacero vecí, ktoré môžete urobiť.

 

Spísali sme ich pre vás v článku Výdrž batérie na smartphone. Večný boj.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2018 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2017 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám