Všetky naše pobočky máme naďalej otvorené na základe rozhodnutia hlavného hygienika a ÚVZ.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

20 bezplatných alternatív k drahým Adobe produktom

07.03.2019

Logo Adobe creative clouds a ikony produktov

Aplikácie Adobe majú povesť kvality za vysokú cenu. Ak sú aj nad váš rozpočet, čítajte ďalej. Dozviete sa, čím ich nahradiť.


Štandardom a hlavným orientačným bodom v ponuke kreatívneho softvéru je už dlhé roky balík cloudových -aplikácií firmy Adobe. O tom, či oprávnene, nech si každý utvorí názor sám. No pravdou je, že nejde o riešenie práve najlacnejšie. Ak sa aj niekomu zdala doterajšia cena okolo 40 dolárov na mesiac primeraná, tak jej zvýšenie na aktuálnych $52,99 (v Európe až 59,99 €) prinúti k prehodnoteniu predplatného aj najzarytejšieho fanúšika Photoshopu a spol.

 

Čo viac, firma v posledných rokoch úspešne prešla na obchodný model Software as a Service (SaaS). Znamená to, že nové verzie aplikácií už nekúpite ako jednotlivé desktopové programy - všetky sú výhradne dostupné len ako webové aplikácie. Prístup k nim sa dá predplatiť, a ak zamýšľate používať viaceré z nich, oplatí sa najviac celý balík obsahujúci viac ako 20 nástrojov.

 

Keď k tomu ešte prirátate relatívne vysoké hardvérové nároky, nepredstavuje, čo sa nákladov týka, cesta Adobe ani zďaleka optimálne riešenie. A to nielen pre začínajúcich dizajnérov. Bezplatné alternatívy, po ktorých siahajú aj ostrieľaní profesionáli, sa paralelne s produktami Adobe vyvíjajú už roky a ponúkajú kvalitu, za ktorú sa nemusí nikto hanbiť.

 

1. Photoshop (úprava foto a obrázkov)

GIMP je pravdepodobne najpopulárnejšou voľbou pre základnú úpravu digitálnych fotiek ako je retušovanie, kreatívne vylepšovanie, či inú manipuláciu. Pokryje tiež základné potreby grafického dizajnu – pre logá, mockupy a podobne, ako aj nároky výtvarných umelcov tvoriacich digitálne. Ponúka aj podporu pre automatizáciu práce pomocou skriptovania vo viacerých programovacích jazykoch.

 

Photopea je možnosťou pre tých, ktorí hľadajú webovú aplikáciu a užívateľské rozhranie podobné Photoshopu. S podporou formátov .PSD, .XD, .sketch, RAW a .XCF je to ideálna kombinácia na cesty s malým laptopom ako Chromebook.

 

Pixlr sa pýši viac ako dvoma miliónmi kombinácií efektov, filtrov a vrstiev na editovanie obrázkov. Použiteľný je ako na desktope, tak i na mobilných zariadeniach (Android aj iOS).

 

- Zameriavajúc sa viac na pôvodnú tvorbu, Krita prináša všetky nutné funkcie pre ilustrátorov, autorov komiksov i konceptuálneho umenia. Môže poslúžiť aj ako náhrada Illustratora.

 

- Výhoda MediBang Paint Pro spočíva v nenáročnosti na výkon. Poľahky funguje aj na slabších PC, bez toho aby ich spomaľoval. Ďalším alternatívami sú Paint.net (obdoba MS Paint), FireAlpaca a Photoscape X.

 

2. Lightroom (úprava digitálnych fotiek, najmä v RAW formáte a so zachovaním originálu)

- Nástroj na manažment a editovanie fotiek, RawTherapee, ako už jeho názov napovedá, je schopný narábať s RAW súbormi rovnako dobre ako s inými formátmi. Nedeštruktívna oprava skreslenia, obnovenie detailov, zosilnenie farieb a množstvo ďalších funkcií z neho robia silného konkurenta pre Lightroom. Nainštalovať ho môžete na Windows, Linux i Mac.

 

digiKam je druhou, nemenej silnou, možnosťou. Zvládne import, organizáciu, export i zdieľanie. Prídete si s ním tiež na svoje, ak na organizáciu vašich fotiek radi využívate metadáta, rôzne labely a tagy,  ratingy, či geodáta.

 

LightZone vyžaduje vytvorenie užívateľského účtu, ale ponúka rovnako pestrú ponuku nedeštruktívnych filtrov, efektov a nástrojov, ako aj širokú podporu digitálnych formátov a všetkých troch hlavných operačných systémov.

 

darktable disponuje množstvom z už spomenutých charakteristík zameraných na efektívny post-processing. Sú organizované v intuitívnych moduloch a pre uľahčenie práce je možná inštalácia v 21 jazykoch, vrátane Slovenčiny.

 

3. Illustrator (ilustrácie a vektorová grafika)

Inkscape sa vďaka svojej špecializácii na prácu s SVG formátom stal postupne obľúbenou voľbou i u pokročilejších grafických dizajnérov. Podporuje aj rôzne režimy farieb, má silné nástroje na prácu s textom,  Illustratoru podobné rozhranie a vytvoríte v ňom rovnako komplexné a detailné diela.

 

Canva je skvelá najmä ak chcete vytvoriť rýchlu, ale profesionálne vyzerajúcu infografiku, leták, pozvánku, graf, vizitku, či hlavičkový dopis. Ponúka široký výber šablón, ktoré sa dajú jednoducho upraviť. Malou nevýhodou je obchodný model “freemium” – čiže niektoré pokročilejšie funkcie a šablóny sú spoplatnené.

 

4. InDesign (príprava tlačených publikácií)

Scribus je open-source softvér pre prípravu a publikáciu tlačív všetkého druhu. Či ide o žurnalistické periodikum, príručku k tovaru, alebo hoci aj román v tvrdej väzbe. K jeho hlavným črtám patrí otvorený formát dokumentov na báze XML, CMYK farby, spotové farby, univerzálnu tvorbu PDF dokumentov.

 

5. Premiere Pro (práca s videom)

DaVinci Resolve sa v plnej verzii používa na editovanie veľkorozpočtových filmov a komerčného videa. No jeho tvorcovia ponúkajú aj bezplatnú verziu, ktorá ponúka zaujímavý balík efektov a funkcií - korekciu farieb, narábanie so zvukom, automatické rozpoznávanie tvarí a mnohé iné.

 

 Video editor pracuje na počítači

 

6. After Effects (špeciálne a 3D efekty)

Fusion 9 predstavuje logickú voľbu v kombinácii s DaVinci Resolve, keďže je produktom tej istej firmy Blackmagicdesign. Opäť ide o populárny profesionálny softvér, ktorého grátis verzia vám dodá všetko čo potrebujete pre trojrozmernú grafiku, podmaňujúce vizuálne efekty a virtuálnu realitu.

 

- Ďalším skvelým prostredím pre 3D modelovanie je blender. Vytvoríte v ňom animácie, simulácie, zostriháte video, vytvoríte postavy pre hry a ešte oveľa viac.

 

7. Acrobat DC (tvorba PDF dokumentov)

PDF-XChange Editor  - rýchly a rozsahom miesta na disku malý, tento prehliadač a editor PDF dokumentov v sebe ukrýva elegantné možnosti tvorby, anotovania, OCR (optické rozoznávanie znakov) i digitálneho podpisovania.

 

- Z neprebernej hromady iných PDF editorov stojí za zmienku ApowerPDF, ktorý pridáva možnosť práce priamo v prehliadači a efekt vodotlače.

 

8. Dreamweaver (HTML editor, IDE)

- Ak hľadáte intuitívny, moderný Wysiwyg editor HTML a CSS, potom je tu BlueGriffon. Ten je nabitý super vychytávkami, pravidelne aktualizovanými pre potreby webdizajnu dnešných dní, je duchom veľmi blízky práve Dreamweaveru.

 

- Pre tých, čo dávajú prednosť jednoduchému, priamočiaremu a úhľadnému HTML editoru, Brackets priamo od Adobe je zadarmo a spĺňa všetky uvedené kritériá.

 

9. Adobe Audition (práca so zvukom)

- Či chcete nahrávať, strihať, kombinovať zvukové formáty, pridávať efekty, alebo analyzovať zvukové stopy, Audacity má riešenie aj pre vaše štúdio. Open-source, pre všetky operačné systémy, s dobrou dokumentáciou a úplne zadarmo.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2021 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2021 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám