HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

7 fotografických trikov, o ktorých ste nevedeli, že váš smartfón dokáže

13.12.2016

7 tipov k fotografovaniu cez smartfon

 

 

Pred pár rokmi, keď sa objavili prvé telefóny so zabudovaným fotoaparátmi, internet zaplavili články o prichádzajúcej hrozbe úplnej straty súkromia. Našťastie sa táto hrozba nepotvrdila a kvalita foťáku je jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere nového mobilu, keďže tie dnes dokážu nahradiť bežné kompaktné a digitálne fotoaparáty.

 

Ako však využiť maximálny potenciál „smartfónového“ fotoaparátu a robiť zaujímavé a krásne fotky? Pozrite si nasledujúcich 7 fotografických tipov, o ktorých ste netušili, že váš telefón dokáže.

 

 

1. Pomôžte si aplikáciami

 

Myslíte si, že ktorákoľvek fotka môže vyzerať dobre po úprave v aplikácii na úpravu fotiek? Čiastočne to pravda je. Určite dokážete nevýraznú fotku so zlými farbami mierne ozvláštniť. To však, pravdepodobne, nie je to, čím chcete vaše fotky odlíšiť.

 

Naučte sa získať kontrolu nad tým, ako bude finálna fotka vyzerať. Presne na to sú určené fotografické aplikácie. Ako prvé musí aplikácia obsahovať možnosť výberu zaostrovania a expozície. Niektoré smartfóny, ako napríklad iPhone 6 alebo LG G4, to umožňujú štandardne. Pokiaľ váš smartfón nepodporuje manuálne nastavenie fotky, nezúfajte a stiahnite si na to aplikáciu.

 

Obe z týchto dôležitých manuálnych nastavení získate po nainštalovaní Open Camera alebo HD Camera Ultra pre Androidy.  Patrí to k základným pomôckam pre krásne a osobité fotografie.

 

Ďalšia sada aplikácií, ktorú by ste mali mať, by vám mala dovoliť upraviť základné veci ako kontrast, vyváženie bielej, saturáciu a jas. Väčšinu fotiek je možné v smartfónoch výrazne zlepšiť úpravou kontrastu farieb alebo jasu. Vyskúšajte preto najprv aplikácie ako SnapseedCamera ZOOM FXCymeraBlendPicMotion Shot alebo Adobe Photoshop Expres a pohrajte sa s vašimi fotkami.

 

 

2. Pohrajte sa s kompozíciou

 

Môže to znieť triviálne, ale základom dobrej fotky je správna kompozícia. Jednoduchou pomôckou je zobrazenie pomocných čiar, tzv. grid lines, ktoré slúžia ako vodiaca šachovnica obrazu. Nielenže vám pomôžu odfotiť rovný horizont, ale naučia vás správnej kompozícii, ktorá rozlišuje medzi obyčajnou a skutočne zaujímavou fotkou.

 

 

3. Zamerajte sa na jeden objekt

 

Väčšina zaujímavých fotiek zobrazuje len jeden objekt. Navyše je jednoduchšie zachytiť správnu kompozíciu, ak je na fotke jeden nosný prvok. Venujte trochu času „ťukaniu“ po obrazovke na správne zaostrenie a naučte sa využiť prázdny priestor na fotke tak, aby odfotený prvok vynikol. Za takýto priestor môžeme považovať oblohu, vodu, pole alebo prázdnu stenu.

 

Tip profíka! Po odfotení objektu fotku otvorte v aplikácia Snapseed a použite nástroj „Selective Adjust“, vďaka ktorému dokážete meniť jas, saturáciu a kontrast farieb iba odfoteného objektu, na ktorý ste zaostrovali.

 

 

4. Nájdite zaujímavú perspektívu a využite odraz

 

Netradičný uhol alebo zachytenie objektu v odraze dokáže vytvoriť skutočne krásnu fotku. Oba z týchto prvkov sa môžete naučiť využívať pri fotografovaní cez smartfón. Pre fotky s odrazom nemusíte fotiť iba vodnú hladinu, ale môžete využiť mláky, kovové prvky ako nerez, sklenené poháre alebo slnečné okuliare.

 

Tip profíka! Ak odfotíte fotku, na ktorej neskôr zbadáte krivú perspektívu, použite aplikáciu SKRWT, ktorou tento nedostatok jednoducho upravíte.

 

 

5. Vnímajte svetlo a vodiace línie

 

Pokiaľ sa naučíte vnímať prirodzené svetlo a pracovať s ním, neporovnateľne zvýšite krásu vašich smartfónových fotiek. Dobré svetlo, ktoré by ste sa mali naučiť vidieť je také svetlo, ktoré fotke dodá tvar a hĺbku.

 

Fotenie v interiéry pod umelým svetlom alebo v exteriéry na obed počas slnečného dňa nie je dobré svetlo na fotografovanie. Fotky sú v ňom ploché, nudné, bez akýchkoľvek tieňov a farebných odtieňov.

 

Pri fotení telefónmi hľadajte svetlo, ktoré má jasný smer a farbu. Napríklad, pri východe a západe slnka, pri bočnom svetle alebo okne, cez ktoré do miestnosti preniká denné svetlo.

 

Vodiace línie vám pomôžu upútať pozornosť a odpútať ju z jednej časti fotky na inú. Sú to prvky, ktoré vám udrú do očí ako prvé a až neskôr na fotke zbadáte menej dominantný objekt.

 

Tip profíka! Ako vynikajúce vodiace línie môžete použiť schody, cestu, železničnú trať alebo kľukatú vychodenú cestičku v lese.

 

 

6. Hľadajte symetriu a opakujúci sa vzor

 

Symetrické fotky pôsobia nesmierne elegantne a takmer zakaždým vytvoria estetickú fotku. Na druhej strane sú fotky s opakujúcim sa vzorom, ktoré pôsobia rovnako harmonicky.

 

Tip profíka! Skutočne krásne a detailne symetrické fotky docielite jedine s použitím grid lines. Ak symetriu nenájdete vo svojej prirodzenej forme, môžete ju sami vytvoriť upravením kompozície a pridaním prvkov.

 

 

7. Foťte momentky alebo originálne fotky s myšlienkou

 

Základným poslaním kvalitnej a krásnej fotografie je vyvolať v ľuďoch emóciu alebo zachytiť jedinečný moment. To sa dá docieliť najmä zachytením momentiek, ktoré nie sú pózované. Foťte svojich blízkych, keď vás nevidia a určite zachytíte moment, ktorý bude vyžarovať atmosférou a prežitými pocitmi.

 

Jednoduchú a originálnu fotku môžete zachytiť aj keď vytvoríte svojskú kompozíciu objektu, ktorý vzbudí určitú myšlienku alebo odzrkadlí váš jedinečný nápad. Fotky sú efektívnejší nástroj ako text, pokiaľ majú v ľuďoch vyvolať emócie. Naučte preto vaše fotky rozprávať.

 

Toľko teórie a teraz trochu praxe.

 

Vyskúšajte:

 

  • - Vodnú fotografiu

Mobil a kontakt s vodou predstavuje vo väčšine prípadov „smrteľnú“ kombináciu, ale aj napriek tomu je možné robiť tzv. vodné fotky. Alebo skôr polovodné. Vezmite sklenený prázdny pohár, do ktorého sa zmestí váš smartfón. Ponorte ho pod hladinu tak, aby sa doň nedostala voda a smartfón ostal v suchý. Zaostrite na objekt nad hladinou a vytvorte zaujímavú fotku, na ktorej bude prierez vodnej plochy a objektu nad hladinou.

 

  • - Panoramatickú fotku počas jazdy

Fotografovanie panorámy patrí medzi obľúbené formáty. Pri fotení však nemusíte stáť na jednom mieste a opatrne posúvať hľadáčik mobilu. Vyskúšajte spraviť panoramatickú fotku počas jazdy vo vlaku alebo aute.

 

  • - Naklonujte sa

Nepotrebujete ovládať Photoshop a zlučovanie niekoľkých fotiek dokopy. Na to, aby ste vytvorili zaujímavú fotku, na ktorej sa naklonujete a zobrazíte niekoľkokrát na iných miestach a v iných polohách, vám stačí nastavenie pomalej sekvencie panoramatickej fotky a premyslenie niekoľkých póz, ktoré na fotke predvediete.

 

  • - Vyskúšajte funkciu macro cez kvapku vody

Našli ste detail, ktorý by ste odfotili jedine prostredníctvom funkcie macro? Použite na to malú kvapku vody, ktorú umiestnite priamo na sklíčko objektívu vášho telefónu. Nemusíte sa báť, smartfón kvapkou vody nepoškodíte, v okolí objektívu je kvalitne utesnený. Dajte však pozor, ak sa v blízkosti šošovky nachádza mikrofón alebo iný otvor. Ak si predsa nie ste istí, môžete sa poistiť nalepením priehľadnej pásky. 

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2018 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2017 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám