Všetky naše pobočky máme naďalej otvorené na základe rozhodnutia hlavného hygienika a ÚVZ.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Ako fungujú skladacie smartfóny?

29.04.2020

Pri slovnom spojení „skladací smartfón“ sa u väčšiny bežných užívateľov zrejme ešte stále objaví predstava sklápacích mobilných telefónov s ohybovým mechanizmom pripomínajúcim pánty dverí a klávesnicou oddelenou od displeja. Tie sa, mimochodom, stále vyrábajú a tešia obľube u najmenej náročných spotrebiteľov.

 

Skladací smartfón

 

Keď sa však dnes hovorí o skladacích smartfónoch, ide o zariadenia so špeciálnym, dvojitým, prípadne flexibilným displejom. Po otvorení takéhoto smartfónu sa displej nachádza na oboch vnútorných stranách a poskytuje tak približne dvojnásobne väčšiu plochu ako je veľkosť zloženého telefónu. Práve toto zdvojnásobenie plochy displeja je aj najatraktívnejšou charakteristikou pre užívateľa a teda aj predmetom záujmu výrobcov a vývojárov.

 

Tento koncept nie je nový a z hľadiska kompromisu medzi veľkosťou displeja a celkovým rozmerom telefónu je skladanie jednou z dizajnových foriem, ku ktorej sa známe značky rady vracajú. Futuristická predstava malého tenkého  zariadenia, čo sa zmestí do každého vrecka, no po rozložení sa správa skôr ako tablet, je tu už viac ako desaťročie. Z technického hľadiska však čelí viacerým výzvam, ktorých riešenia sa začali objavovať len v posledných dvoch rokoch.

 

V prípade ohybného displeja bolo prvoradé nájsť vhodný materiál na jeho výrobu. Štandardné displeje zo skla prešli dlhým vývojom a popri kvalite obrazu ponúkajú aj odolnosť, lesk a príjemný dotyk. Flexibilnému displeju z polymérových plastov tieto kvality chýbajú, preto sa do popredia dostáva technológia označovaná ako „ohybné sklo“.

 

Čo presne sa za ňou ukrýva je dnes ťažké odhadnúť. Supertenké a zároveň ohybné sklo, ktoré by sa dalo preložiť ako kus papiera, znie ako popretie zákonov fyziky, no práve o čosi také sa špičkoví výrobcovia tohto komponentu pokúšajú. Niektorí z nich na tejto technológii údajne pracujú už niekoľko desaťročí. Materiálovú bázu tvorí odolný variant skla, takzvané borosilikátové, známe aj pod názvom Jenské sklo (podľa miesta svojho pôvodu v nemeckom meste Jena). Formované je v špeciálnom fúznom procese a do konečnej podoby je upravené sériovým rolovaním.

 

Samsung Galaxy Fold

 

Či sa však v tejto podobe bez ďalších úprav a pridaných vrstiev ohybné sklo používa aj v doposiaľ komerčne dostupných modeloch skladacích smartfónov zostáva otázne. Amatérske testy naznačujú, že na povrchu sa zrejme nachádza dodatočná ochranná vrstva a producenti to nevyvracajú.

 

Bez ohľadu na prevedenie displeja, či už sa jedná o jeden ohybný, alebo dva oddelené vedľa seba, čím väčšia je jeho plocha, tým viac si žiada energie. Problém teda nastáva aj s rozmermi a objemom batérie. Aby sa skladací smartfón priblížil ideálu malého kompaktného a nenápadného zariadenia, bude si žiadať aj batériu podobných charakteristík.

 

Aj vývoj operačných systémov bol doteraz zameraný zvlášť na telefóny s menším displejom a zvlášť na tablety. Redizajn pre potreby nového, hybridného zariadenia, akým je skladací smartfón, bude tiež nevyhnutný. Android, historicky implementovaný na viacerých rôznych typoch zariadení, sa tu javí ako ideálny kandidát.

 

Výrobné procesy sa pri skladacích smartfónoch značne líšia od tých zaužívaných pri klasických dotykových telefónoch. Optimalizácia v tomto smere bude viesť k zníženiu nákladov a lepšej cenovej dostupnosti. Doteraz sa ceny týchto produktov pohybujú pomerne vysoko nad hranicou 1 000 euro.

 

Popredné modely

 

Samsung Galaxy Z Flip je už druhým skladacím smartfónom od juhokórejskej firmy. Tá sa rozhodla vydať opačným smerom, ako pri jeho predchodcovi Galaxy Fold, ktorý sa rozkladá po vertikálnej osi, v zloženom stave má rozmery smartfónu a v rozloženom sa snaží priblížiť tabletu. Flip Z sa naproti tomu otvára okolo horizontálnej osi a okrem úplného roztvorenia naplocho sa dá operovať aj pri stabilnom otvorení pod uhlom 70–110°.

 

Po otvorení sa ukáže 6,7 palcový displej s rozlíšením 1 080 × 2 636 px. Čo na Z Flip zaujme azda najviac sú jeho atraktívne rozmery v zloženom stave - 84 × 74 × 17,3 mm. Na hornej vonkajšej strane má ešte menší notifikačný displej s veľkosťou 1,06 palca a kapacita batérie je 3 300 mAh.

 

Samsung Galaxy Z Flip

 

Motorola znovu naštartovala edíciu Razr, ktorá bola kedysi obľúbenou práve pre ergonomický sklápací dizajn. Displej má po horizontálnom rozložení uhlopriečku 6,2 palca a HD rozlíšenie 2 142 × 876 px. Nový Razr je vybavený 2 510 mAh batériou a ani ostatné technické špecifikácie nevynikajú v porovnaní s ostatnými smartfónmi tohto druhu. Motorola sa ale sústredila hlavne na robustnosť a v tomto ohľade pôsobí Razr naozaj dôveryhodne. Podarilo sa aj zachovať vernosť pôvodnému dizajnovému štýlu edície.

 

Huawei Mate X ponúkol čínsky gigant len na trhu vo svojej domovskej krajine. Prístup, ktorý zvolili, sa líši v tom, že obojstranný displej (6,6 palca vpredu a 6,4 vzadu) je pred rozložením zvonku zariadenia. Je na preferencii užívateľa, z ktorej strany bude zložený smartfón používať, možné to je z oboch. Krídla sa po otvorení dostávajú do vodorovnej polohy, vytvárajúc tak minitablet s uhlopriečkou 8 palcov. Mate X sa môže pochváliť aj 4 500 mAh batériou, 8 GB RAM, kvalitnými čipmi Kirin 980 alebo 990, no i cenou - v prepočte takmer 2 500 dolárov. Ohlásená nová verzia Xs má aj podporu 5G a predávať by sa mala aj mimo Číny.

 

Huawei Mate Xs

 

Royole FlexPai bol vôbec prvý oficiálne predávaný skladací smartfón. V porovnaní s veľkými značkami parametrami síce mierne zaostáva, ale okrem prvenstva na trhu má aj relatívne konkurenčnú cenu (okolo 1 300 dolárov). Ide o objemné zariadenie s rozmermi 19,05 × 13,5 × 0,8 cm v rozloženom stave. Podobne ako Huawei Mate X sa rozkladá okolo vertikálnej osi a displej má zvonku, obojstranne použiteľný.

 

Riešenie ohybového pántu neumožňuje dokonalé uzatvorenie tak, aby zadné časti navzájom dokonale dosadli a vzniká medzi nimi šikmá medzera. Toto nedokonalé skladanie len pridáva na objeme, výsledkom čoho tento smartfón nie je vhodný napríklad na nosenie vo vrecku.

 

Microsoft Surface Duo je zástupcom skladacích smartfónov so zámerne oddelenými displejmi. Na trh sa ešte len chystá v lete 2020, no už teraz zaujal hneď niekoľkými faktami. V prvom rade, i napriek tomu, že je to produkt od Microsoftu, jeho operačným systémom bude Android. Potvrdzuje tak predpoklady o vhodnosti tohto OS pre skladacie smartfóny.

 

Ohybové pánty povoľujú ľubovoľnú manipuláciu – zariadenie sa dá zatvoriť oboma spôsobmi, s displejmi vo vnútri i vonku. Okrem toho je možné ich nechať aj v akomkoľvek inom uhle. Je možný sklon ako pri laptope s displejom naplocho slúžiacim ako klávesnica, alebo tvar striešky pre postavenie na stôl a simultánne sledovanie videa osobami sediacimi oproti sebe.

 

Obe časti obrazovky budú prispôsobiteľné podľa potreby – buď ako predĺženie zobrazenia jednej aplikácie, alebo pre účely dvoch simultánne spustených popri sebe. Surface Duo sa tak bude dať používať ako klasický tablet i ako unikátne zariadenie s jedným dotykovým displejom pre vstup v podobe užívateľskej interakcie a druhým pre výstup.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2021 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2021 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám