Naše pobočky máme naďalej otvorené od 11.12. 2020 - 24.1. 2021 na základe rozhodnutia hlavného hygienika a ÚVZ.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Ako technológia zmenila vianočné sviatky

03.12.2020

Santa Claus s tabletom v ruke.

 

Väčšina vianočných zvykov ako ich dnes poznáme má relatívne krátku minulosť a ich vznik sa datuje len pár storočí späť. Masovú obľubu viacerých z nich možno často spojiť s objavením, či vylepšením nejakého výrobného postupu, ktorý sprístupnil určitý druh tovaru. Zdobenie stromčeka, kedysi známe hlavne v krajoch luteránskeho Nemecka, sa stalo v ostatných krajinách populárnym potom, ako manufaktúry začali vyrábať dekoračné predmety. Podobnú minulosť majú adventné kalendáre, vianočné pohľadnice, či svetelná výzdoba. Moderné technológie a moderné vianočné oslavy tak idú ruka v ruke už od svojich spoločných začiatkov kedysi na prelome 18-teho a 19-teho storočia.

 

S technologickým pokrokom sa menilo aj prežívanie Vianoc a digitálna revolúcia posledných rokov, rovnako ako vo všetkých ostatných oblastiach života ktoré zasiahla, priniesla i do sviatkov radosti a pokoja veľa prelomových noviniek.

 

Vianočný stromček s ozdobami a svetielkami.

 

Dekorácie

Preč sú časy obyčajných vianočných svetiel s limitovanými možnosťami manuálneho prepínania medzi poltuctom režimov blikania. LED diódy a prepojenie so smart zariadeniami dovoľujú oveľa širšie možnosti prispôsobenia farieb, intenzity svetla, ovládania hlasom, či dokonca zosúladenie s hudbou. Sady vonkajších svetiel, elektronické adventné vence, alebo celé umelé vianočné stromčeky sa dajú presne načasovať tak, aby sa dosiahla ideálna rovnováha medzi dokonalou atmosférou a energetickou spotrebou. Pre tých, čo si inštaláciu vianočných dekorácií užívajú menej sú určené ich projektory - po zapnutí na cieľovej ploche zobrazia hoci aj padajúce snehové vločky.

 

Vianočné osvetlenie rodinného domu.

 

Vianočné pozdravy

Podľa niektorých odhadov takmer polovica ľudí už nepovažuje posielanie vianočných pozdravov v žiadnej zo špeciálnych foriem za potrebné. Nahrádzajú ich štandardnými textovými správami, dekorovanými vianočnými emoji alebo GIF animáciami, prípadne na prianie šťastných a veselých sviatkov využívajú sociálne siete. Miesto vianočných pohľadníc tiež do veľkej miery prebrali ich elektronické ekvivalenty, ktorých hlavnou výhodou je možnosť editovania a digitálnej úpravy na mieru. Vizuálny obsah sa tak stáva osobnejším a adresnejším. Možnosti rýchlej hromadnej tlače v profesionálnej kvalite oslovia aj tých, ktorí sa túžia kreatívne realizovať aj na pozdravoch v tradičnej papierovej podobe.

Vianočná pohľadnica v obálke.

 

Darčeky

Obdarovávanie sa navzájom zostáva neoddeliteľnou súčasťou koncoročných sviatkov, no čo sa mení, sú predvianočné nákupy i spôsoby, ktorými darčeky odovzdávame a prijímame. Tým, aký veľký podiel tvoria online nákupy, pomáhajú prekonávať časť zhonu a stresu typického pre nákupné centrá v tomto období. Pohodlné spôsoby výberu priamo v prehliadači, k tomu na dosah ruky porovnania konkurenčných cien, odborné i zákaznícke hodnotenia, viacero možných spôsobov platby a rýchle doručenie nepochybne prispievajú k pokojnejšej a uvoľnenejšej atmosfére adventu.

 

“Wish list” aplikácie sú zase skvelou pomôckou k tomu, aby každý dostal, čo si želá a predišlo sa sklamaniam, či zbytočnému plytvaniu. Popularite sa tešia aj darovacie karty, vďaka ktorým si môže adresát darček, po ktorom túži kúpiť aj neskôr, v prípade ak nebol pred sviatkami dostupný.

 

Zabalené vianočné darčeky.

 

Komunikácia s blízkymi

Fyzická prítomnosť blízkych je počas Vianoc nenahraditeľná, ale ak sa niekomu v jeden rok domov dostať nepodarí, možnosti priblíženia sa k rodine ešte nikdy neboli také pestré. Videohovory prakticky zadarmo, vo vysokej prenosovej rýchlosti a kvalitnom obraze i zvuku sú samozrejmou súčasťou osobného života rovnako ako toho pracovného. Na Štedrý večer je tak možné zostať v nepretržitom spojení a spoločne zdieľať všetko pekné. Podeliť o fragmenty radosti sa dá aj na sociálnych sieťach, i keď negatívnym aspektom tejto formy zdieľania môže byť neprimeraný emocionálny tlak vyplývajúci z prehnaných očakávaní dokonalých vianočných obrázkov alebo zo vzájomného porovnávania.

 

Manželský pár telefonuje cez videohovor na tablete počas vianočných sviatkov.

 

Oblečenie

High-tech éra sa dotýka aj tematického oblečenia a vianočných kostýmov, najmä svetrov a santovských čiapok. Vloženie LED svetielok a mikro reproduktorov do týchto, už i tak zábavných, kúskov odevu im ešte pridáva na atraktivite, hlavne v detských očiach. Ba čo viac, tieto elektronické komponenty je možné kúpiť aj samostatne a kombináciou s obyčajným oblečením z nich vyrobiť vlastné originálne kreácie.

 

Pár oblečený vo veselých vianočných svetroch.

 

Mediálne pokrytie

Najlepší spôsob ako predísť znechuteniu z “odrhovačiek” je vytvoriť si vlastný vianočný playlist na jednej z hudobných streamingových služieb, prípadne si nejaký nechať odporučiť. Audionahrávky vianočných rozprávok v podaní známych hercov sú zase ideálne pre deti v adventnom období, kedy sa už nevedia dočkať rozbaľovania darčekov. Rovnako komfortné je nezostať odkázaný na televízny program a pozrieť si klasické vianočné filmy kedykoľvek, kdekoľvek a s kýmkoľvek.

 

Živé prenosy vianočných koncertov, tradičných kolied a cirkevných ceremoniálnych obradov sú samozrejmosťou aj na nových médiách. Obohatiť ich možno o jeden z nepreberného množstva Vianociam venovaných dielov obľúbených podcastov.

 

Kto sa nechce pripraviť o čaro autentického zážitku má samozrejme stále možnosť navštíviť napríklad vianočnú bohoslužbu osobne. No načo zo sebou brať aj tlačenú kópiu Písma, keď je dostupné v digitálne verzii priamo v smartfóne?

 

Ligot svetielok vianočného stromčeka.

 

Technológie sú už neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, či sa nám to páči, alebo by sme si sviatky vedeli lepšie predstaviť bez nich. Veľa z nich má praktický význam a čaro Vianoc pomáhajú skôr umocniť. I napriek tomu však netreba zabúdať, že k nezabudnuteľnej vianočnej atmosfére prispievajú najviac dobré medziľudské vzťahy, že fyzickú blízkosť tá digitálna nikdy úplne nenahradí a že práve pocit vzájomnej ľudskej spolupatričnosti je tým najkrajším darčekom. A darovať kúsok z nej sa dá úplne zadarmo.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2021 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2021 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám