Opravujeme na počkanie aj počas núdzového stavu. Všetky naše pobočky v nákupných centrách sú otvorené denne podľa otváracích hodín konkrétneho centra, centrály Bratislava a Košice 8:00-17:00.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Ako predĺžiť výdrž a životnosť batérie smartfónu? 15 tipov

12.11.2020

 smartphone battery

 

Nebolo to dávno, kedy na Slovensko zavítali prvé smartfóny so slabou výdržou batérie a jej životnosťou. Prvý šok prišiel, keď ste zistili ako rýchlo dochádza k vybíjaniu vášho zariadenia. Podobne ako pri počiatku obľúbených LCD televízorov, aj ranná doba smartfónov si niesla vlnu kritík a sťažností. Znepokojujúcou správou pre uživateľov je, že s väčšou výdržou batérie by bolo potrebné zväčšiť aj veľkosť batérie, čo by sa odrazilo na veľkosti a hmotnosti zariadení. Do kariet kvalitným batériam taktiež nehrajú ani veľké “žrúty štavy“ ako vysvietené displeje, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a 3G sieť.

Niet smartfónu, ktorý by prežil týždeň s jedným z vyššie spomenutých žrútov. Našťastie, internetom koluje množstvo rád, ako vylepšiť životnosť batérie. Predovšetkým ide o zníženie spotreby za pomoci manažovania “žrútov šťavy“, čo môže byť vo väčšine prípadov určite nápomocné v prípade životnosti batérie.

 

1. Frekvencia nabíjania

Pre uchovanie batérie v čo najlepšej kondícii je dobre vyvarovať sa pri jej nabíjaní dvoch extrémov. Batériu nenechávajte klesnúť na menej ako 40%, ideálne sa ju snažte vždy dobiť keď smartfón indikuje približne 50%. Viac nabíjaní počas dňa predstavuje spravidla šetrnejší prístup ako jedno dlhé dobitie v noci. Nabíjanie by malo vždy prebiehať prostredníctvom originálnej, alebo oficiálne testovanej a certifikovanej nabíjačky.

 

Na druhej strane sa uistite, že po nabití na 100% batériu od nabíjačky odpojíte. I keď moderné nabíjačky disponujú systémom kontrolujúcim tok elektrického prúdu, vždy je istejšie smartfón odpojiť.

 

2. Režim lietadlo

Známe nastavenie, pomocou ktorého vypnete pripojenie zariadenia k sieťam Wi-Fi, GPS a Bluetooth. Pre užívateľov zvyknutých používať smartfón nepretržite to nebude optimálne riešenie, no tí, ktorí v priebehu dňa potrebujú nerušené časové periódy režimom lietadlo dosiahnu kľud a popri tom spomalia i opotrebovanie batérie.

 

3. Aktualizácia aplikácií

Hneď ako zistíte, že je dostupná aktualizácia niektorej z aplikácií, ktoré často používate, neváhajte a ťuknite na “Update now”. Optimalizácia spotreby energie je jedným z cieľov, na ktorý sa seriózni developeri zameriavajú a vždy je šanca, že nová verzia appky bude šetriť aj vašu batériu.

 

Odinštalujte tiež aplikácie, ktoré nepoužívate. Keďže niektoré z nich môžu odčerpávať energiu, lebo bežia v pozadí, nie je dôvod prechovávať k nim nostalgiu. 

 

4. Tmavé pozadie a šetrič obrazovky

Animované pozadia a svetlé šetriče obrazovky sú vizuálne pôsobivé, ale žiaľ aj zbytočne zaťažujúce pre batériu. Platí to najmä pre AMOLED displeje rozsvecujúce len pixely zobrazujúce svetlé farby (pri OLED je rozdiel nepatrnejší). Tmavšie, prípadne len čisto čierne pozadie kladie menej stresu na displej i batériu.

 

5. Stlmenie jasu

Podobný princíp, vyplývajúci zo vzťahu nastavenia displeja a jeho energetickej spotreby platí všeobecne aj pre parameter jasu zobrazenia. Samozrejme, váš zrak je prvoradý a jas by mal vyhovovať predovšetkým komfortu vašich očí. S dokonalým vyladením sa však môžete pohrať a prípadne jas stlmiť, čím opäť ušetríte batériu.

 

Zmeny nastavenia jasu pre Android: Nastavenia > Obrazovka > Úroveň jasu

 

A pre iPhone: Nastavenia > Displej & Jas > Automatický jas

 

6. Deaktivujte služby automatickej lokácie

Väčšina užívateľov nechce aby ich rôzne aplikácie sledovali na každom kroku. Vypnutie geolokácie tak prospieva nielen životnosti batérie vášho smartfónu, ale aj ako dodatočné zabezpečenie proti sledovaniu vášho pohybu nežiaducimi stranami. Výhodou je možnosť špecifikácie nastavenia geolokácie pre každú aplikáciu osobitne.

 

Android: Nastavenia > Poloha > Povolenia aplikácií

 

iPhone: Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby

 

7. Aplikácie pre manažment batérie

Pre lepší prehľad o celkovej spotrebe batérie i procesoch, ktoré ju najviac vyčerpávajú sa môžete obrátiť na špeciálne aplikácie. Okrem monitoringu spotreby vám poskytnú aj odporúčania ako batériu nepreťažovať, ktoré procesy zastaviť, notifikácie podľa vašich požiadaviek, či nástroje pre kalibráciu batérie. Pre Android je obľúbená napríklad appka AccuBattery, pre iPhone zasa Battery HD+.

 

Keďže schopnosť lítiovo-iónových batérií v smartfónoch Apple uchovávať elektrický náboj sa s vekom znižuje, je pri starších batériách nutné častejšie nabíjanie a kolíše tiež ich výkon. Natívny monitorovací systém batérie v iOS (verzia 11.3 a vyššie) sa nazýva Zdravie batérie (Nastavenia > Batéria > Zdravie batérie). Toto UI užívateľom ponúka funkcie sprehľadňujúce informácie o spotrebe i odporúčania ako ju optimalizovať. Automatický správca výkonu reguluje čerpanie batérie tak, aby sa predišlo neočakávanému vypnutiu iPhone-u, zobrazené je tu aj zaujímavé porovnanie aktuálnej kapacity batérie v telefóne s úplne novou, či dôležité notifikácie o stave výkonu a hrozbe náhleho vypnutia.

 

Obdobnú zabudovanú aplikáciu v zariadeniach Android nájdete pod Nastavenia > Batéria. Okrem informácie o aktuálnom stave nabitia a odhadovanom čase výdrže na tomto mieste nájdete aj indikátor sumárneho čerpania energie aplikáciami, spolu s upozornením vždy vtedy, keď je zaznamenaná nejaká neobvyklá aktivita. Ďalšími užitočnými funkciami sú šetrič batérie regulujúci aktivity v pozadí, či, na niektorých zariadeniach, graf priebehu spotreby a jej rozdelenie podľa aplikácií. Pre ľahší manažment životnosti batérie sú vhodné aj informácie o čase, ktorý uplynul od posledného dobitia.

 

8. Widgety

Natívne widgety pripojené k internetu a pravidelne aktualizujúce správy o počasí, dianí vo svete a podobne užívatelia niekedy nesprávne považujú sa niečo pevne dané a nemenné. Nie je tomu tak a aj tieto funkcie je možné vypnúť, ak ich považujete za nepotrebné.
Na Androidoch len podržte prst na danom widgete a presuňte ho do koša. Na iPhone-och ťahom prsta vľavo vyvolajte panel widgetov a pokračujte na Edit, kde je možné widgety pridávať a odstraňovať.

 

9. Ďalšie nastavenia

Aby ste vyhli tomu, že aplikácie v pozadí aktualizujú svoj obsah i keď ho dlhšie nesledujete, môžete to zmeniť v príslušných nastaveniach aplikácií. Samotný chod aplikácie pritom nie je až taký podstatný, lebo ten sám osebe prakticky nemá vplyv na čerpanie energie - keď aplikáciu nepoužívate a aktualizácia obsahu je vypnutá, appka energiu takmer vôbec nemíňa.

 

Podobne nemusia byť vždy nevyhnutné ani funkcie ako Hotspot, vibrovanie, hmatová spätná väzba (potvrdzujúca dotyk), či automatická detekcia signálnych slov hlasovým asistentom. Všetky sa dajú podľa potreby vypnúť.

 

10. Úsporný režim

Fungovanie smartfónu v úspornom režime je možné spustiť ako na iOS tak i na Androide. Tento, viac-menej núdzový, operačný mód vypne všetky okrem najnevyhnutejších procesov. I keď pre bežné používanie nie je najvhodnejší, je dobre vedieť, že jeho spustenie sa dá nastaviť na moment, keď sa kapacita batérie zníži na stanovené percento. Úsporný režim tak môže slúžiť ako sekundárny nástroj údržby batérie.

 

11. Vplyv vonkajšieho prostredia

Ani extrémne teploty batérii neprospievajú. Či je to mráz, alebo veľmi horúce prostredie, batéria sa v ňom rýchlejšie opotrebováva a môže dokonca utrpieť i trvalé poškodenie. Rovnako je tomu i pri zvýšenej vlhkosti - prienik vody k batérii môže mať fatálne následky. Smartfón by ste preto mali chrániť pred priamym slnkom, dažďom a mrazom.

 

12. Blokovanie reklamného obsahu

Reklamný obsah, hlavne videá a animácie je nielen otravný, ale aj výraznejšie odčerpáva energiu z batérie. Vyhnúť sa mu môžete nastaveniami prehliadača (blokovanie reklám, “lite” režim), špeciálnou appkou, ktorá zachytí viac reklám a zaručí, že sa nezobrazia, alebo úplnou zmenou prehliadača (napríklad na Brave).

 

Pri často používaných appkách stojí z dlhodobého hľadiska za zváženie zakúpenie platenej verzie bez reklám.

 

13. Notifikácie, emaily, automatické uzamykanie

Ďalším faktorom sú frekvencie notifikácií, skenovania prijatých emailov a rýchlosť automatického uzamykania po určitom čase bez užívateľskej interakcie. Optimalizácia všetkých troch presne podľa vašich preferencií bude znamenať aj lepšie “hospodárenie” s kapacitou batérie.

 

14. Eliminujte energeticky náročné aktivity na minimum

Tieto služby sú energeticky najnáročnejšie a ich obmedzením batériu výrazne šetríte:

  • - streaming filmov a hudby,
  • - hranie hier,
  • - prehliadanie webu,
  • - sťahovanie súborov (videa, hudby, atď),
  • - upload súborov.

 

15. Rezervná batéria

Extra batéria môže mať viacero podôb. Priamo vymeniteľné batérie sú u moderných modelov smartfónov skôr výnimkou. Existujú však alternatívy v podobe krytov, ktoré sú zároveň batériami, prípadne externé zdroje napojiteľné pomocou USB. Mať vždy po ruke zálohu sa zvyčajne osvedčí vtedy, keď by ste to najmenej čakali.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2020 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2020 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám