HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Dopúšťate sa aj vy týchto 15 technologických zlozvykov?

01.10.2018

ciselne heslo rucne napisane na papieri2

Výrobcovia moderných smartfónov, tabletov i počítačov vyvíjajú nemalé úsilie na to, aby boli ich produkty ľahko ovládateľné a voči užívateľom čo najústretovejšie. Cieľom je zariadenie hneď po kúpe zapnúť a intuitívne, bez zdĺhavého nastavovania, začať používať. Jednoduchosť užívateľského rozhrania a priamočiarosť ovládania však zároveň aj zvádzajú k určitým zlozvykom, často na úkor zdravia a bezpečnosti.

Aby ste sa im dokázali vyhnúť, musíte ich najprv identifikovať.


1. Nedostatočná ochrana osobných údajov


Mnohé z dennodenne používaných online služieb a aplikácií majú prístup k detailným údajom o vás, vašom súkromí a vašich blízkych. Nejde pritom len o osobné dáta, ktoré by ste, za iných okolností, pravdepodobne zverili len tým najspoľahlivejším osobám a inštitúciám. Za pomoci technológií, ako sú goelokácia a automatické popisovanie fotografií, o vás vie napríklad taký Facebook viac, ako by ste možno čakali.

A ako odhalila nedávna aféra, spojená s firmou Cambridge Analytica, takto zdieľané údaje môžu ľahko skončiť u takmer každého, kto je za ne ochotný zaplatiť.

Venujte aj vy viac času a pozornosti nastaveniam vášho súkromia. Začať môžete s účtami GoogleFacebook.


2. Slabé a opakujúce sa prístupové heslá


Pri veľkom počte rôznych účtov a prístupových hesiel podľahnú mnohí pokušeniu použiť to isté heslo viackrát, alebo si jeho zapamätanie zjednodušiť voľbou bezpečnostne slabého výrazu. Tých, ktorých sa to týka, azda prinúti k zamysleniu pohľad na najčastejšie prelomené heslá – vedie reťazec „123456“.

Na výber a manažment hesiel existujú špeciálne softvérové nástroje.


3. Trvalé prihlásenie v aplikáciách


Častým „riešením“ problému neustáleho zadávania hesiel je zostať v aplikáciách trvale prihlásený - či už v prehliadači, alebo priamo v smartfóne. Je to síce pohodlné, no zároveň aj riskantné. Ak sa útočníkovi podarí preniknúť do zariadenia, získava okamžite kontrolu nad vašou online identitou a, s rastom prepojenia „internetu vecí“, i časti fyzického majetku.

Pokiaľ je to možné, z aplikácií by ste sa mali odhlasovať. Nástroje na správu hesiel tu opäť prídu vhod.


4. Nepravidelné zálohovanie


Akokoľvek nedobytné je vaše zariadenie, nehody sa stávajú. Pád do vody, rozliata káva, ani náhodné vymazanie dát si svoje obete nevyberajú. Je preto prezieravé vaše pracovné súbory, fotky, či hudbu pravidelne zálohovať.

Dobrou správou je, že to nikdy nebolo ľahšie. K dispozícií máte cloudové služby ako Dropbox a Google Drive, cenovo čoraz prístupnejšie externé úložiská, aj softvér na plánovanie a automatizáciu backupov.


5. Preplnená pamäť i pracovná plocha


Ikony aplikácií, ktorých pôvod ani funkciu si už nepamätáte, roky staré nepretriedené fotografie a alarmujúce oznamy o plniacom sa mailboxe sú indikátormi, že nastal čas na veľké upratovanie.

Prechádzanie stromom adresárov a vymazávanie nepotrebných súborov a emailov môžu byť úmorné, no výsledkom bude lepšia prehľadnosť i viac miesta na disku.

Reorganizáciou pracovnej plochy môže byť aj jednoduché abecedné zoradenie ikoniek, prípadne vytvorenie tematických adresárov. Pre väčší prehľad a estetický dojem skúste ikonám zmeniť farbu.


6. Priveľa notifikácií


Užívatelia smartfónov na ne pozrú v priemere viac ako 40 krát za deň, mladší ľudia i viac. To narúša plynulosť iných činností, sústredenie sa a môže spôsobiť zbytočnú psychickú záťaž.

Preventívne vypnutie notifikácií, najmä tých menej užitočných, zo sociálnych sietí vám poskytne nielen viac pokoja, ale i viac kontroly nad priebehom vášho dňa.


7. Odber emailov


Hoci existuje mnoho skvelých newsletterov, mailboxy zaplavuje aj množstvo zbytočného marketingového spamu. Často krát od firiem, ktorým ste pri nákupe ani nechceli nechať vašu emailovú adresu. Odhlásiť sa z odberu vyžaduje opäť váš čas a pozornosť, no poskytovatelia emailových služieb ako Gmail, bývajú v tomto smere ústretoví. Odhlásiť sa môžete pri každom otvorení nežiaduceho emailu.


8. Priveľa času s technológiami


Býva vám občas ľúto času, premárneného nekonečným a bezcieľnym skrolovaním sociálnymi sieťami? A čo hry a video? Nebojte sa, nie ste sami. Metódy technologického detoxu sú čoraz premyslenejšie a efektívnejšie. Stačí len trochu odhodlania a pevnej vôle a o pár týždňov budete mať zo seba opäť lepší pocit.


9. Spánok so smartfónom


Pre dobrý spánok si večer nemusíte čítať ani emaily od šéfa, ani prezerať fotky jedla na Instagrame. Skôr naopak. A aby váš deň začal optimisticky, nepotrebujete hneď ráno vidieť počet notifikácií. Telefón preto nechajte na noc vo vedľajšej izbe a na budenie si obstarajte starý dobrý budík.


10. Sedíte príliš blízko pred monitorom


S pribúdajúcim vekom sa vám môže zhoršiť zrak a bude vás to ťahať stále bližšie k obrazovke počítača. I ak máte modernú ergonomickú stoličku, pri prílišnom nakláňaní trupu dopredu vám pre zdravie chrbta nebude veľmi platná.

Lepší nápad je zoomovaním zväčšiť zobrazenie. O vzhľad nemajte obavy, vďaka responzívnemu dizajnu vyzerajú dnešné webstránky dobre i po zväčšení.


11. Obedujete počas práce s PC


Nie veľmi šťastný zvyk, a to nielen kvôli neporiadku okolo seba a riziku rozliatia polievky na klávesnicu. Ide tiež o to, že koncentrácia na prácu počas jedenia zhoršuje zažívanie a aj jedenie počas práce zhoršuje koncentráciu.

Choďte radšej s kolegami na obed. Budete v spoločnosti, zmeníte na chvíľu prostredie a prejdete sa po čerstvom vzduchu.


12. Hlasná hudba


Či cez slúchadlá pri športe, v autorádiu, alebo z reproduktorov, pri obľúbenej hudbe máme tendenciu zvýšiť hlasitosť vždy o čosi viac, ako by sme mali, berúc ohľad na naše sluchové orgány.

Ak pridávate hlasitosť pre odbúranie vonkajšieho ruchu, riešením by mohli byť slúchadlá, ktoré sú na to špeciálne navrhnuté.


13. Vysoký jas displeja a obrazovky


Vyšší jas displeja, či obrazovky pomáha najmä vonku, pri slnečnom počasí - text je tak čitateľnejší. No súčasne, zariadenie týmto nastavením čerpá pomerne viac energie. Pre dobrý spánok problematickým môže byť aj priveľa modrého svetla vyžarovaného na sietnicu oka vo večerných hodinách.


14. Príspevky na sociálnych sieťach len o sebe


Sociálne siete sú skvelým nástrojom marketingu a sebapropagácie. No ani ak ich využívate primárne na tento účel, nezabúdajte na podporu vám blízkych komunít. Napríklad hodnotením, či zdieľaním úspechov spriaznených skupín i jednotlivcov.


15. Dúfate, že všetko bude fajn


Všetci sa domnievame, že máme naše zariadenia dostatočne zabezpečené. Dúfame tiež, že prívaly informácií zvládneme primerane regulovať. A veríme, že disponujeme sebakontrolou, potrebnou pre udržanie zdravej rovnováhy medzi časom stráveným vo virtuálnom a fyzickom priestore.

No výskum v týchto oblastiach mnohokrát ukázal, že opak je pravdou. A zaviesť zopár preventívnych opatrení na zabezpečenie a užívanie „smart“ zariadení sa javí ako „smart“ prístup k nim.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2019 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2019 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám