HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

iOS 13

11.04.2019

iOs 13

Predstavenie novej verzie mobilného operačného systému iOS 13 je naplánované na jún tohto roku, no už teraz sa šepká o vylepšeniach, ktoré má údajne priniesť. Môžeme očakávať nový dizajn hlavnej pracovnej plochy, vylepšenia pre Photos, špecifické funkcie pre iPad a cross-platformové aplikácie pre iOS a Mac.
Informácie, uvedené nižšie, predstavujú len nezáväzný informovaný odhad nových funkcií, nie ich popis.

 

Novinky

- Tmavý mód je čosi, čo si užívatelia žiadali už dlhší čas. Mal by sa objaviť v iOS 13 a spracovaním reflektovať dizajn známy z macOS Mojave. Lepšie prispôsobenie obrazu nočnému používaniu by mali zabezpečiť špeciálne vybrané farebné schémy, kompatibilné s efektmi redukcie modrého svetla.

- Zrejme sa predĺži čas snímania záberu v aplikácii Live Photos z 3 na 6 sekúnd.

- Sada 200 nových emoji znakov bola dizajnérmi Apple finalizovaná vo februári tohto roku a v iOS 13 by nemala chýbať.

- Takisto je údajne v pláne prerobenie aplikácie Files, no bližšie informácie zatiaľ na verejnosť neprenikli.

- Zmiznúť by mal, medzi pokročilejšími užívateľmi vcelku nepopulárny, vizuálny indikátor hlasitosti (volume HUD).

- Povráva sa tiež, že Apple chystá aj redizajn pracovnej plochy (Home Screen). Detaily opäť nie sú známe, no zdá sa, že zmeny sa budú týkať najmä zariadení iPad.

- Natívna aplikácia Camera pre manažment digitálnej fotografie je považovaná za veľmi základnú. Neprekvapí preto, ak sa tiež dočká renovácie. V konkurencii Samsungu, LG a Google Pixel by sa iste ujalo niekoľko extra nástrojov pre pokročilejších užívateľov.

- Rozšírenia funkcionality clipboardu. Nástroje pre komplikovanejšie, viacnásobné kopírovanie a vkladanie textu, či obrázkov sú dostupné vo forme externých aplikácií. Prepracovanejšie pôvodné riešenie chýba, no mohlo by už čoskoro uzrieť svetlo sveta.

- Blokovanie spamových hovorov. iOS 13 by zrejme potrebovalo aj robustnejší systém blokovania telefonického spamu. Súdiac podľa nedávneho patentu, ktorý na takúto technológiu Apple získali, je možné i v tejto oblasti čakať posun.

- Lepšia kontrola pripojenia na WiFi a Bluetooth, bez toho, aby musel užívateľ opustiť aktuálnu appku, by sa taktiež iste stretla s pozitívnou odozvou.

- Aplikácie zdravia a fyzickej aktivity na iPad. Grafické spracovanie takýchto dát si zaslúži priestor a môže nájsť obľubu ako u lekárov, tak u pacientov, či seniorov.

 

Kompatibilita

iOS 13 bude pravdepodobne podporovať všetky modely iPhone od iPhone 5S vyššie. Či k nim bude patriť aj samotný model 5S je predmetom dohadov. Zároveň s telefónmi aj celý rad zariadení iPad a iPod 6-tej generácie.

 

Dátumy uvedenia

3. jún 2019 – predstavenie iOS 13 na konferencii WWDC 2019

Úvod júna 2019 – beta verzia iOS 13 pre developerov Apple

Koniec júna 2019 – verejná beta verzia pre odvážnych testerov

September 2019 – spustenie plnej verzie iOS 13

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2019 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2019 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám