HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Je bezpečné používať mobil s rozbitým displejom?

02.05.2019

Rozbitý displej v ruke

I keď váš smartfón funguje aj s prasknutým displejom, neznamená to, že by ste ho takto mali aj naďalej používať.

 

Doba delikátnych dotykových displejov so sebou prináša aj obavy z ich ľahkého poškodenia. Pri nečakanom páde, či silnejšom náraze smartfónu okamžite dôsledne skúmame každý milimeter povrchu obrazovky. Kto pamätá pokojné časy nezničiteľnej legendy menom Nokia 3310, môže im dnes venovať len nostalgickú spomienku.


Či už po náraze skončí váš smartfón s prasklinou tenšou ako vlas, alebo pavúčou sieťou rozbitého skla naprieč celým displejom, mali by ste dobre zvážiť akékoľvek jeho ďalšie používanie. To by totiž mohlo nielen zhoršiť samotné poškodenie, ale aj predražiť neskoršiu opravu, obmedziť funkčnosť a spôsobiť zdravotné riziká.


V prvom rade, i to najmenšie a zdanlivo zanedbateľné narušenie štruktúry displeja sa môže pomerne ľahko rozšíriť. Zníži sa odolnosť voči tlaku a už i slabší, inak bežný, náraz môže byť príčinou výraznejších puklín, niekedy až úplného rozpadu.


Obrazovka má aj ochrannú funkciu a škáry v nej znamenajú čiastočné odkrytie komponentov v zariadení. Priamo pod ňou sa nachádza napríklad digitalizátor, zodpovedný za interpretáciu dotykov vašich prstov. Vystavením prachu, vlhkosti a drobným úlomkom ohrozujete jeho fungovanie a pravdepodobne sa to aj čoskoro prejaví tým, že smartfón prestane reagovať. Okrem toho je tu aj nebezpečenstvo preniknutia malých častíc z tvrdších materiálov hlbšie do vnútra smartfónu.


Niektoré z funkcií, predovšetkým tie s vizuálnym výstupom, strácajú veľkú časť svojho významu, aj keď smartfón inak funguje. Predstavte si také, doslova kontraproduktívne, sledovanie GPS navigácie – mapa je neprehľadná, pôsobí mätúco a pohľad na nej musíte udržiavať oveľa dlhšie. To všetko je z pohľadu vodiča veľký bezpečnostný hazard.


Obtiažnejšie vnímanie obrazu je tiež náročnejšie na zrak. Jednak budete musieť na displej pozerať častejšie a v dlhších intervaloch, no zobrazený obsah bude aj ťažšie rozoznateľný. Aby ste tak dešifrovali menej výrazné detaily, budete si iba zbytočne namáhať oči.


S poškodeným displejom sa nevyhnete ani iným zdravotným rizikám. Nejde pritom len o porezanie si prstov priamo pri dotykoch. Úlomky displeja môžu vypadnúť, skončiť takmer kdekoľvek vo vašom domácom, či pracovnom prostredí a viesť k nečakaným poraneniam.


Naďalej používať zariadenie s poškodeným displejom nie je optimálne ani z hľadiska nákladov. Viac ako jeho okamžitá výmena vás bude stáť oprava potom, ako došlo k poškodeniu iných komponentov. Neúmerne klesne aj hodnota smartfónu s prasknutým displejom, ktorý máte v úmysle rýchlo predať. K tomu ešte zoberte do úvahy stratu času a komfortu pri ovládaní, či prípadné náklady spojené so zdravotnou ujmou, a rýchla výmena sa nesporne javí ako najlepšie riešenie.


A utrpí aj váš imidž. Smartfóny sú už viac-menej súčasťou našej vizáže a hoci to možno znie povrchne, ľudia si o vás utvárajú mienku aj na základe toho, ako vyzerá váš mobilný telefón. Najmä v profesionálnom prostredí sa jeho vzhľad podieľa na signáli, ktorý o sebe vysielate smerom k vašim obchodným partnerom.

 

express protection fólie zakúpite na našich pobočkách

Nájdete na každej našej pobočke

 


Čo urobiť v prípade ak práve nemáte dostatok času, alebo prostriedkov na opravu rozbitého displeja? Jedným krízovým, ani zďaleka nie ideálnym, riešením je aplikácia samolepiacej ochrany, ktorá aspoň udrží menšie úlomky pokope a zabráni prieniku vlhkosti. Druhou je, že sa o výmenu displeja pokúsite sami. Náročnosť tohto úkonu sa líši podľa typu smartfónu, no pokiaľ si nie ste stopercentne istí tým, čo robíte, nechajte to radšej na odborníkov. Opäť platí, že okamžitá oprava môže byť v konečnom dôsledku lacnejšia.


Záverom ešte niekoľko praktických vecí, na ktoré je dobre myslieť bezprostredne po rozbití displeja:

 

- Záloha dát. Urobte ju ako prvý krok a uistite sa, že všetky dôležité informácie sú v bezpečí.

 

- Máte poistenie? Ak áno, pokrýva výmenu displeja v plnej sume?

 

- Postoj výrobcu. Hoci na poškodenia následkom nehody sa nezvykne vzťahovať záruka, oprava priamo výrobcom môže mať viacero výhod. Preto sa informujte priamo uňho.

 

- Máte náhradný smartfón? Výmena displeja môže trvať niekoľko dní a ak počas nich nechcete zostať bez smartfónu, zabezpečte si náhradný.

 

- Predaj. Jednou z možností je využiť služby firmy vykupujúcej poškodené zariadenia a predať to vaše „na súčiastky“. Ak sa tak rozhodnete urobiť, myslite na ochranu dát a osobných údajov. Tiež kredit na nákup nového smartfónu môže byť výhodnejší, ako hotovosť.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2019 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2019 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám