Všetky naše pobočky máme naďalej otvorené na základe rozhodnutia hlavného hygienika a ÚVZ.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Koľko pamäte RAM naozaj potrebujete?

23.03.2020

Pamäť s priamym prístupom - RAM

 

Ako je známe, každý počítač pozostáva z viacerých komponentov, ktorých parametre ovplyvňujú jeho výkon i cenu. Jedným z najčastejšie skloňovaných komponentov, popri procesore, grafickej karte a pevnom disku, je aj RAM (Random Access Memory), čiže operačná pamäť. Jej výkon má zásadný dosah na plynulosť operácií a to hlavne pri vyššom počte procesov prebiehajúcich súčasne. Toto kritérium by ste mali zohľadniť aj pri rozhodovaní koľko RAM v počítači potrebujete.

 

Čo je to RAM?

 

RAM je miestom pre uloženie dát predtým, ako s nimi bude počítač narábať. Skladá sa z dynamických pamäťových čipov, ktoré je možné rýchlo vymazať a znova prepísať iným dátami vždy, keď je to potrebné. Na rozdiel od pevného disku sa dáta v RAM držia iba vtedy, keď je počítač zapnutý a preto je táto pamäť nevhodná ako dlhodobé úložisko.

 

Počítač využíva RAM pri automatických procesoch ako sú fungovanie operačného systému, či antivírusu, aj vždy keď spustíte nejaký program, alebo ho používate. Manažment RAM vykonáva počítač a každej spustenej aplikácii vyhradí miesto potrebné na jej operácie.

 

Potenciálny problém nastáva, keď sa RAM zaplní. Počítač potom začne dáta zapisovať na pevný disk, čo je oveľa pomalší proces a užívateľ pocíti výrazný pokles v reakcii aplikácií a plynulosti svojej práce. Povedané zjednodušene, kým za výpočtový výkon systému sú zodpovedné procesor a grafická karta, RAM ovplyvňuje, či dokážete ich potenciál využiť naplno.

 

Výhodou RAM pamäte je, že sa dá vo väčšine počítačov pridať (do voľného slotu), alebo ľahko nahradiť inou. Kapacita RAM je vďaka tomu v istom zmysle variabilná.

 

Koľko RAM potrebujete do PC?

 

Odpoveď na túto otázku spočíva v tom, čo s počítačom budete robiť a čo očakávate, že by mal robiť plynule. Platiť viac za RAM len preto aby ste jej mali viac k dispozícii, ale prakticky ju nevyužili, nedáva zmysel. Pre lepšiu predstavu, tu je šesť bežných skupín používania počítača zoradených podľa nárokov na RAM, od najnižších po najvyššie:

 

1. Práca s dokumentami – poväčšine nebýva náročná a postačí na ňu aj nižšia kapacita RAM. Pri objemnejších tabuľkách a prezentáciách, či PDF súboroch s obrázkami sa požiadavky zvyšujú.

2. Prehliadanie webu – veľa záleží od množstva kariet prehliadača otvorených súčasne. Pri rutinnej  potrebe práce s 30 a viac kartami sa nároky zvyšujú.

3. Streaming médií – i keď by sa mohlo zdať, že opak je pravdou, streaming nevyžaduje dramaticky viac RAM ako štandardné prehliadanie. Testy ukazujú rozdiely rádovo len pár stoviek MB.

4. Úpravy digitálnych fotografií – aplikácie ako Photoshop obyčajne uvádzajú minimálne požiadavky na RAM, no optimálny výkon spravidla dosiahnete s vyššou kapacitou ako je odporúčané minimum.

5. Hranie hier – Koľko RAM na hry?  Platí, že čím novšie a vizuálne komplexnejšie sú hry, tým vyššie sú aj nároky. Autori hier požiadavky na RAM vždy uvádzajú.

6. Multitasking – na zmes vyššie uvedených úloh a aplikácií je dobre zabezpečiť si rezervu, čo v praxi znamená aspoň 8 GB RAM.

 

Odporúčania kapacity RAM podľa spôsobu používania PC

Spôsob používania PC

Aktivity

2GB

4GB

8GB

16GB

32GB

Práca s dokumentami

bežná práca s dokumentami

áno

áno

áno

áno

áno

objemnejšie dokumenty a multitasking

nie

nie

áno

áno

áno

Prehliadanie webu

bežné prehliadanie

nie

áno

áno

áno

áno

30+ kariet v prehliadači

nie

nie

áno

áno

áno

Streaming médií

audio alebo video

nie

áno

áno

áno

áno

Úprava fotiek

bežné editovanie (do 10 foto)

nie

áno

áno

áno

áno

náročnejšie editovanie

nie

nie

áno

áno

áno

 

Hranie hier

bez GPU

nie

áno

áno

áno

áno

staršie GPU

nie

nie

áno

áno

áno

nároky na najnovšie GPU

nie

nie

nie

áno

áno

 

 

RAM podľa typu počítača a operačného systému

Koľko RAM patrí do PC, koľko do laptopu a koľko do tabletu? A koľko RAM potrebuje Windows 10, alebo iné operačné systémy?

 

Tablet

Od tabletov sa neočakáva, že budú vykonávať priveľa náročných funkcií súčasne. Základné verzie pre každého si vystačia s 2 GB. Ich dizajn sa zameriava viac na kvalitu displeja a výdrž batérie. Štandard pre RAM je skôr 4 GB a ak chcete na tablet preniesť aj časť funkcií klasicky spätých s PC, 8 GB bude najlepšia voľba.

 

Laptop

Väčšina laptopov má minimálne 8 GB, čo je optimum pre bezchybné fungovanie populárnych operačných systémov Windows a macOS. Laptopy s Chrome OS sú menej náročné a stačí im 4 - 8 GB.

 

Laptopy však vo všeobecnosti nahrádzajú desktopy v čoraz širšom spektre úloh a nie je vôbec ojedinelým javom, keď na nich prebiehajú úlohy ako editovanie objemného videosúboru alebo práca v CAD-e. V podobných prípadoch je dobre rozšíriť RAM na 16, a v extrémnych situáciách až na 32 GB.

 

PC

RAM komponenty  v posledných rokoch zlacneli a keďže od desktopových PC sa obyčajne zvykne očakávať viac ako od prenosných počítačov, 16 GB sa vám tu môže zísť v každom prípade. Napríklad editovanie digitálnych fotografií v RAW formáte už býva na dennom poriadku aj na rodinnom PC. Ak je primárnym účelom hranie novších hier, tak s 32 GB určite nič nepokazíte a budete spokojní.

Na RAM sa z pohľadu operačných systémov vzťahujú dva limity: minimálna požiadavka pre inštaláciu a fungovanie, a tiež maximálne možné rozšírenie pre danú verziu a architektúru OS.

Pri 32-bitovej architektúre sú nižšie minimálne požiadavky i maximálne limity, pri 64-bitovej sú obe hranice vyššie.

 

 

 

Typická kapacita RAM

OS

Minimum

Optimum

Maximum

Chrome OS

2 GB

4 GB

16 GB

Windows 7 32-bit

1 GB

2 GB

4 GB

Windows 7 64-bit

2 GB

4 GB

8 - 192 GB

Windows 10 32-bit

1 GB

2 GB

4 GB

Windows 10 64-bit

2 GB

8 - 16 GB

128 GB - 6 TB

Mac OS X do 10.9

2 GB

4 - 8 GB

96 GB

Mac OS X od 10.9

2 GB

8 - 16 GB

128 GB

Ubuntu 32-bit

512 MB

2 GB

4 GB

Ubuntu 64-bit

512 MB

4 - 8 GB

128 GB

 

Druhy a kvalita RAM

Samotné RAM komponenty sa v detailoch líšia tým ako fungujú i kvalitou. Dva hlavné typy RAM sú:

Statická - SRAM (Static RAM)

Dynamická - DRAM (Dynamic RAM)

 

V osobných počítačoch sa používa dynamická RAM a to v rôznych prevedeniach - SDRAM (Synchronous Dynamic RAM), SDR SDRAM (Single Data Rate Synchronous Dynamic RAM) a DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM).

 

Z týchto je aktuálne najvýkonnejšou varianta DDR4 SDRAM, ktorá ponúka vysokú spoľahlivosť, viac pamäte (pri nezmenených rozmeroch) a nižšiu spotrebu. Vyrába ju viacero producentov a niektoré ponúkajú aj dodatočné funkcie ako ľahšie chladenie, či LED osvetlenie, ideálne ako vizuálny efekt pri priehľadnej PC skrini.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2021 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2021 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám