HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Nebuďte ako hulvát: Etiketa v kaviarni pre vás a váš notebook

23.10.2017

Pracovna etiketa v kaviarni

 

Návod nielen na to, ako sa vyhnúť faux pas, ale aj spojiť príjemné s užitočným, stať sa obľúbenejším a pomôcť pritom svojej kariére.

 

Často pracujete, alebo študujete v kaviarni? Zíde sa vám nasledujúcich pár základných pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste sa stali obľúbenými zákazníkmi.

 

1. Objednajte si niečo extra. Neseďte celý deň iba pri jednej káve a už vôbec nekonzumujte prinesené jedlo. Nezáleží na tom, či si objednáte viac naraz, alebo postupne, len si uvedomte, že ak plánujete stráviť v kaviarni dlhší čas, môžete zabrať miesto inému zákazníkovi. Nechcete predsa, aby vašu obľúbenú kaviareň zatvorili? Mali by ste tam teda minúť nejaké peniaze.

2. Nezabývajte sa. Vykladanie nôh na vedľajšiu stoličku, či vyzúvanie topánok si radšej nechajte na doma. Uvedomte si, že to nie je naozaj vaša kancelária. Nerozkladajte na stole všetky svoje projekty, zápisníky a zvýrazňovače. Prenosná tlačiareň je výborný gadget, ale iba ak ju používate priamo u klientov. Nemyslíte si, že notebook a telefón sú viac než dosť?

3. Majte plné baterky. Pri dlhšom čase v kaviarni je vhodné, aby vám váš laptop a telefón vydržali nabité aspoň prvých pár hodín. Jednak stôl pri zástrčke nemusí byť vždy voľný a jednak elektrina nie je zadarmo. Nechcete predsa, aby vaša obľúbená kaviareň skončila a na jej mieste otvorili čistiareň, alebo čínske bistro.

4. Nesťahujte veľké súbory. Myslite aj na to, že sa delíte o pripojenie k internetu s ostatnými hosťami. Iste sami dobre poznáte ten pocit bezmocnosti pri pohľade na lakonický oznam “Downloading…” Riaďte sa tu princípom “Nerobme iným, čo nechceme, aby iní robili nám!”

5. Nebuďte hluční. Telefonáty obmedzujte na minimum. Pri počúvaní hudby, či pozeraní videa používajte slúchadlá a to aj v rušnej kaviarni - vtedy vám poslúžia dvojnásobne.

6. Zostávajte milí a príjemní. V plniacej sa kaviarni ponúknite voľné miesto pri vašom stole. Buďte milí na čašníkov a baristov, pamätajte, že ak sa tam ešte niekedy vrátite, budete určite radi, ak vás aj oni uvítajú s úprimným úsmevom. Ak ste boli spokojní, uvažujte o prepitnom. A nezabúdajte, že aj svet kaviarní, podobne ako ten váš, sa točí okolo sociálnych sietí. Tak ich zdieľajte, lajkujte, hodnoťte a komentujte.

  


Alternatívy kaviarne

 

Zdajú sa vám kaviarne príliš obmedzujúce, ale zároveň sa vám nechce ani pracovať z domu?

 

• Inteligentné lavičky - v lete ponúkajú viaceré mestá alternatívu v podobe inteligentných lavičiek. Nachádzajú sa v príjemnom prostredí, majú tepelne regulované sedenie, pripojenie na Internet, k tomu bezdrôtové aj USB nabíjanie a sú zadarmo. Okolitý pohyb môže však pôsobiť rušivo a v daždi sú, žiaľ, nepoužiteľné.

• Knižnice - ďalšou možnosťou sú knižnice. Vo väčšine z nich sa treba registrovať. Podmienky môžu byť rôzne, najlepšie preto urobíte, ak sa vopred informujete o prípadných dátových, alebo časových limitoch v konkrétnej knižnici. Ak máte pri práci radi ticho, v knižnici ho nájdete.

• Coworkingové centrá - Určite by ste mali vyskúšať aj coworking space. Týchto moderne vybavených zdieľaných kancelárií stále pribúda. Výhod majú viacero. Poskytujú rokovacie a telefónne miestnosti, možnosť vyskúšať si moderné technológie, či vypočuť prednášky. Môžete tu stretnúť zaujímavých ľudí, poradiť sa, prípadne začať spoluprácu. Ak ste študent, získate tu ľahšie kontakty s ľuďmi z praxe.

• Aplikácia Coffitivity - Ak pracujete s citlivými údajmi, alebo vyhľadávate kaviarne kvôli ambientnému šumu, alebo máte už iné dôvody, prečo nemôžete kanceláriu vymeniť za kaviareň, aj pre vás existuje riešenie. Aplikácia Coffitivity imituje ruch kaviarne a dá sa spustiť kdekoľvek. Obmedzenia etikety v tomto prípade neplatia takmer žiadne.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2018 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2018 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám