Opravujeme na počkanie aj počas núdzového stavu. Všetky pobočky máme otvorené.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

PlayStation 5 - všetko, čo zatiaľ vieme

05.10.2020

Pre fanúšikov videohier dlhé mesiace čakania sa blížia ku koncu. Vývoj PlayStation 5 bol oznámený už v roku 2019 a informácie o tom, ako bude vyzerať boli medzičasom len sporadické. No hlavný uvádzací event v júni 2020 priniesol viacero chuťoviek, ktoré naznačujú, že čakať sa oplatilo.

 

DualSense

Ikonický DualShock ovládač, teraz premenovaný na DualSense, sa v novom šate predstavil už v apríli a naznačil akým dizajnovým smerom sa bude uberať aj samotná konzola. Čierne telo, zhora i zdola uzavreté v dynamicky tvarovaných snehobielych krytoch nezostáva nič dlžné svojej povesti legendy. Dvojfarebné prevedenie nie je jedinou novinkou. Tvar PlayStation 5 ovládača je ergonomickejší, viac zaoblený, má zabudovaný mikrofón, rozvinutú funkciu hmatovej spätnej väzby a tlačidlo „Share“ nahradilo nové s názvom „Create“. To zrejme rozširuje existujúce možnosti zdieľania hernej skúsenosti (screenshoty, klipy), no tým čo konkrétne pribudlo sa budeme musieť nechať prekvapiť.

 

Dve verzie

Jednou z najviac medializovaných PlayStation 5 noviniek je, že dostupná nebude len jedna verzia konzoly, ale rovno dve. A to nielen  s rozdielnymi parametrami jednotlivých komponentov, ale aj dizajnom a celkovým prístupom k podpore herných formátov a ich distribučných kanálov.

 

Štandardná podoba PS5 bude obsahovať jednotku pre veľkokapacitný optický disk Blue-ray a nosiče hier zakúpiteľné v retailovej distribučnej sieti. Popri nej bude disponovať aj možnosťou využitia digitálnej distribúcie hier cez PlayStation store.

 

PS5 Digital Edition bude podporovať iba druhú zo spomínaných možností.

 

Herné konzoly Playstation 5.

Zdroj: SONY, playstation.com

 

Dizajn konzoly

Vnútorný čierny blok spočívajúci medzi dvoma pevnými bielymi vonkajšími krycími panelmi evokuje pocit mysterióznej sily driemajúcej v bezpečnom úkryte. Efektné modré podsvietenie zase po zapnutí presvedčivo naznačuje, že výkonný stroj sa prebudil a je pripravený na epické herné dobrodružstvo.

 

Umiestnenie konzoly je, ako už býva u PS zvykom, možné horizontálne i vertikálne, s podporou na tento účel určeného stojanu a ventilačnými otvormi v hornej časti (pri vertikálnom postavení). V bielych krytoch sa nachádzajú i decentne nenápadné otvory pre Blu Ray (v základnej verzii) ako aj USB-A a USB-C porty.

 

Rozdiel v oboch variantoch je badateľný aj v ich celkovej symetrii – digitálna verzia je dokonale súmerná, čo vynikne hlavne vo vertikálnej polohe. Variant s jednotkou optickej mechaniky je v jednej časti hrubší a líši sa i v úprave stojanu.

 

Dizajn má podľa predstaviteľov Sony vyjadrovať „kvantový skok smerom od súčasnej generácie“ a naznačili tiež, že okrem čierno-bielej kombinácie budú zrejme neskôr prístupné aj iné farebné prevedenia.

 

Rozmery základnej verzie: 39 x 26 x 10,4 cm a váha 4,5 kg

 

Rozmery digitálnej verzie: 39 x 26 x 9,2 cm a váha 3,9 kg

 

Playstation 5 parametre a výkon

Ohľadom výkonu, zdá sa, nenecháva Sony v boji s konkurenciou nič na náhodu. Procesor je osemjadrový AMD Zen 2 upravený na mieru a s variabilnou frekvenciou 3,5 GHz. Na mieru vyrobená je aj GPU (grafická jednotka) a to na báze AMD RDNA 2 s variabilnou frekvenciou 2,23 GHz a 10,28 teraflops. Monitorovacia jednotka AMD Smartshift sleduje a podľa potreby mení frekvencie oboch procesorov.

 

Systém dopĺňa 16 GB GDDR6 SDRAM a interný SSD 825 GB pevný disk. Atypická veľkosť pamäte harddisku bola, podľa slov zástupcov Sony, odpoveďou na požiadavky vývojárov hier a optimálnym riešením pre rýchlosť i elimináciu takzvaného „I/O bottlenecku“. Informačný tok sa tak ľahšie distribuuje medzi 12 kanálov a zabezpečuje lepší výkon.

 

Doplnky

Originálnymi doplnkami v identickom čierno-bielom dizajne sú okrem už spomínaného ovládača aj nabíjacia stanica, slúchadlá, diaľkový ovládač a HD kamera.

 

HD kamera má duálne 1080p šošovky a jej pravdepodobným hlavným účelom je zdieľanie atmosféry z miestnosti, kde prebieha hranie pomocou živého streamingu videa.

 

Herné slúchadlá Pulse 3D sú bezdrôtové a ponúkajú aj duálny mikrofón s funkciou eliminácie šumu.

 

Zabudovaný mikrofón má i diaľkový ovládač, ktorý tak okrem dotyku reaguje i na hlasové povely.

 

Herné konzoly Playstation 5 a ich príslušenstvo.

Zdroj: SONY, playstation.com

 

Cena

Odhadovaná cena oboch verzií PlayStation 5 sa, vzhľadom na rozdiely, líši. Predpokladaná cena štandardnej verzie je 499 dolárov, kým Digital Edition by mala stáť len 399. Nakoľko sa tieto odhady potvrdia sa dozvieme už čoskoro.

 

Firma Sony ponúkla pre vybraných zákazníkov aj exkluzívnu predobjednávku PS5 za cenu 700 dolárov, no ako sa zdá, táto aktivita už bola ukončená.

 

Začiatok predaja

Vo vybraných krajinách (Severná Amerika, Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea) sa PS5 začne predávať 12. novembra 2020. Pre zvyšok sveta, vrátane Európy, bude prístupná o týždeň neskôr, teda 19. novembra.

 

Čo očakávať?

Zoznam už ohlásených hier pre PS5 má aktuálne 125 titulov a časom ich bude len pribúdať. Nový model konzoly bude tiež spätne kompatibilný aj s väčšinou hier vytvorených pre PS4. Tento fakt, spolu s technickými špecifikáciami a novátorským dizajnom hovoria jednoznačne v prospech novej PS5 v porovnaní s jej predchodkyňou.

 

Základné technické parametre PS5 indikujú ďaleko lepší výkon, vyššiu rýchlosť, krajšie farby a interaktívnejší zážitok z hry. Zákazník rozhodujúci sa medzi týmito dvoma modelmi PS by preto nemal váhať. „Kvantový skok“ zhmotnený nielen v dizajne sa podaril. Porovnanie s relevantnejšími súpermi konkurenčných značiek, predovšetkým novou verziou Xboxu, sa však zaiste bude niesť v úplne inom duchom.

 

Dôvodov, ktoré by prípadne mohli odrádzať od kúpy zrejme nebude veľa. Otázne však zostáva, či a do akej miery sa PS5 bude dať upgrade-ovať, koľko to bude stáť, či budú prípadne dostupné verzie s ešte konkurenčnejšími špecifikáciami, alebo do akej výšky sa vyšplhajú výdaje po úvodnom nákupe konzoly. A ako sa to už pri elektronických novinkách chodí, vylúčené nie sú ani vážnejšie technické nedostatky, ktoré odhalí až používanie širokou užívateľskou základňou.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2020 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2020 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám