HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Smartfón a voda: Viete aká je skutočná vodeodolnosť vašich mobilov?

26.08.2019

Mokrý smartphone vytiahnutý z jazera

 

Letná dovolenka bez smartfónu sa dnes azda ani nemôže považovať za plnohodnotnú. Informácie o miestach pobytu a dopravnej situácii, rýchly kontakt s blízkymi i „selfies“ na pláži sa stali štandardom, s ktorým už počíta každý. K letu patrí voda a v jej blízkosti naberajú na význame, zrejme viac ako po všedné dni, aj parametre ochrany smartfónov pred týmto živlom.

 

Viete do akej miery je váš model zabezpečený v prípade, že sa náhodou ocitne vo vode? Čo robiť, ak sa to stane a voda prenikne dovnútra? Nakoľko horšia je slaná morská voda? Aký je rozdiel medzi „vodotesnosťou“ a „vodoodolnosťou“? Môžete pri potápaní „vodotesným“ smartfónom bez obáv filmovať svet pod hladinou?

 

IP hodnotenie

Formálnym údajom o ochrane smartfónu pred vodou, ako aj cudzorodými pevnými časticami, je  takzvaný IP rating (Ingress Protection rating), alebo tiež stupeň ochrany krytom. Spravidla ho nájdete v oficiálnej dokumentácii zariadenia vo formáte IPXX. Tento kód vyjadruje hodnotenie na základe laboratórnych testov a nie je typický len pre smartfóny. Stretnete sa s ním aj u iných „wearable“ zariadení, domácich elektrospotrebičov, alebo tiež pri žiarovkách.

 

IP rating kvalitného smartfónu môže byť napríklad IP67, alebo IP68. Prvá číslica reprezentuje mieru ochrany pred prienikom pevných predmetov akými sú prach, tenké drôty, drobné kúsky kovu, či detské prsty.

 

Druhá číslica je stupňom ochrany pri rôznych formách styku s vodou a vlhkosťou, ako je kvapkanie, striekanie, špliechanie, trysky a ponorenie. Kompletný popis jednotlivých kódov nájdete napríklad aj na Wikipédii.

 

Pre praktické využitie IP ratingu je dôležité vziať do úvahy i niekoľko dodatočných faktov:

 

  • Úplná „vodotesnosť“ neexistuje. Ide skôr o relatívnu odolnosť, odvíjajúcu sa od viacerých sprievodných faktorov.

  • Reálne podmienky sa od tých laboratórnych líšia. Rozdiely v tlaku, teplote i chemickom zložení vody spôsobujú v skutočnosti často silnejší účinok. Najmä slaná morská voda je oveľa agresívnejšia ako sladká, a ak bol váš smartfón testovaný aj v slanej vode, výrobca to uvádza v dokumentácii. Rozdielne reakcie môžu spôsobiť i pivo, víno, káva a bublinkové nápoje.

  • Vyššie číslo v IP kóde nemusí nevyhnutne znamenať, že váš smartfón odolá aj podmienkam v testoch s nižším číslom. IPX8 informuje o odolnosti voči ponoreniu, no nie je zárukou proti prieniku pod tečúcim prúdom. Tú by naznačovali kódy IPX5 a IPX6.

  • IP testy nie sú povinné. Pre výrobcov predstavujú dodatočné náklady a chýbajúci IP kód ešte neznamená, že ochrana pred vodou bola zanedbaná. Pri pochybnostiach je najlepšie obrátiť sa priamo na výrobcu.

  • • Podobne, písmeno „X“ v kóde (napr. IP6X) neznamená, že výrobok nie je vode odolný, ale len toľko, že nebol testovaný.

  • • Pri kóde IPX8 je nutné zohľadniť špecifický tlak a hĺbku testovania. Potápaním sa do väčších hĺbok vystavujete smartfón zbytočnému riziku. Tlak vody rastie približne o 1 atmosféru (ATM) na každých 10 metrov ponorenia.

  • Vonkajšie gumové uzávery vstupov do zariadenia boli kedysi pomerne bežné. Dnes už nie sú potrebné vďaka lepším riešeniam tesnenia priamo vo vnútri portov. Ochranu pred prienikom vody však znižujú tlačidlá a vysúvacie fotoaparáty.

  • V príručnom manuáli smartfónu sa informujte o odporúčaniach ohľadom manipulácie pod vodou a bezprostredne po vynorení. Smartfón by ste nemali nabíjať kým je vlhký.

  • • Nezabudnite, že na kryt vášho smartfónu sa IP rating nevzťahuje. Najmä hodnotnejšie a ľahko poškoditeľné kožené kryty radšej k vode nenoste.

 

Ktoré sú aktuálne najodolnejšie modely smartfónov a čo od nich môžete v tomto smere očakávať?

 

Model

Verdikt

IP rating

Google Pixel 3 XL

Vysoko kvalitný smartfón s pôsobivou odolnosťou voči vode.

IP68 –  v hĺbke 2 m do 30 min

iPhone XS

Vhodný na plávanie, no nie na potápanie. Odolá aj náhodným nehodám.

IP68 –  v hĺbke 2 m do 30 min

Samsung Galaxy S10

Silný smartfón s brilantnou obrazovkou, ktorý prežije striekanie i špliechanie.

IP68 –  v hĺbke 1,5 m do 30 min

Samsung Galaxy Note 9

Unikátny štýl, pri ponorení do daného limitu môžete byť bez obáv.

IP68 –  v hĺbke 1,5 m do 30 min

iPhone XS Max

Najväčší iPhone so skvelým displejom a spoľahlivým ponorom.

IP68 –  v hĺbke 2 m "stabilnej" vody do 30 min

iPhone XR

Lacnejší ako iné modely iPhone, aj menej odolný voči vode.

IP67 –  v hĺbke do 1 m do 30 min

Huawei Mate 20 Pro

Drahý, ale s veľmi dobrou ochranou voči vode a vlhkosti.

IP68 –  v hĺbke 2 m do 30 min

iPhone 8

Skvelý pomer kvality a ceny, primerane odolný.

IP67 –  v hĺbke 1 m do 30 min

Motorola Moto X4

Cenovo prístupný, bezpečne odolá rozliatej vode.

IP67 –  v hĺbke 1 m do 30 min

Samsung Galaxy S10e

Lacnejšia verzia S10, spoľahlivo vodeodolná.

IP68 –  v hĺbke 1,5 m do 30 min

 

 

I popri určitej garancii bezpečnosti pri kratších stykoch s vodou, zostáva prevencia v podobe obozretnosti a striedmeho úsudku stále tým najlepším spôsobom ochrany.

 

Rozliata káva na smartphone

 

Čo robiť a nerobiť po prieniku vody do vnútra?

 

Ak aj došlo k nehode, nie je to ešte dôvod na zúfalstvo. Stále vám zostáva niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre záchranu vášho smartfónu, i keď práve nemáte k dispozícii odborníka. (V prípade, že ho k dispozícii máte, „vykúpaný“ smartfón mu bezodkladne doručte.)

 

1. Ak sa ocitol v slanej vode, alebo nejakom nápoji, smartfón jemne opláchnite v čistej vode. Táto rada ide proti inštinktívnej prvotnej reakcii, no voda z vodovodu má menší korozívny účinok ako spomínané tekutiny.

2. Pamätajte, že čím dlhšie je zariadenie v kontakte s vodou, tým horšie môže byť prípadné poškodenie. Preto ho čo najskôr vypnite a, pokiaľ je to možné, vyberte batériu, SIM karty a pamäťovú kartu.

3. Keď vyberáte karty, smartfón opatrne otočte príslušným otvorom nadol. Voda sa tak ľahšie dostane von.

4. Miernym naklonením do uhla môžete uvoľniť a nechať vodu samovoľne vytiecť aj z portov.

5. Po otvorení zariadenia ho vysušte papierovými obrúskami alebo suchou bavlnenou utierkou.

6. Zvážte tiež ľahké vysatie vody vysávačom z primeranej vzdialenosti, alebo v tlmenom režime.

7. Zvyšnú vodu je možné aspoň trochu odstrániť aplikáciou činiteľa, ktorý dobre vstrebáva vlhkosť. Rýchlo dostupné sú dva – silicový gél a ryža. Silicový gél v malých vrecúškach je bežne súčasťou balenia mnohých nových výrobkov, no kúpite ho i samostatne. Ryža je poruke takmer vždy, ale drobné úlomky môžu ľahšie zapadnúť do útrob elektroniky. Ideálna doba aplikácie oboch je 48 – 72 hodín, avšak efekt pri tejto “ryžovej kúre” je minimálny.

8. Bližšie sa oboznámte s podmienkami poistného krytia vášho telefónu, prípadne ho prehodnoťte.

 

iPhone v ryži

 

Nasledujúcim úkonom sa, naopak, za každú cenu vyhnite:

 

9. Zariadenie nezapínajte, ani nepripájajte k nabíjačke.

10. Za žiadnych okolností sa nesnažte elektroniku vysušiť fúkaním teplého vzduchu z fénu. Môže to viesť k trvalým poškodeniam displeja a batérie.

11. Smartfónom zbytočne a nekoordinovane netraste. Pokým je v ňom voda, mohla by preniknúť hlbšie do hardvéru.

12. Nepripájajte slúchadlá ani iné zariadenia cez USB.

13. Nestláčajte tlačidlá hlavného spínača, ani hlasitosti.

(14.  Pokiaľ smartfón zamýšľate odovzdať odborníkom, len ho vypnite. Neotvárajte ho, nenakláňajte, nevyberajte batériu, ani karty.)

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2019 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2019 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám