Všetky naše pobočky máme naďalej otvorené na základe rozhodnutia hlavného hygienika a ÚVZ.

HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Oprava WiFi / Bluetooth čipu na základnej doske iPhone

09.04.2021

Oprava WiFi iPhone

 

Automatické rozoznanie WiFi siete a pripojenie k nej patria k štandardným očakávaniam pri všetkých mobilných zriadeniach, iPhone nevynímajúc. Len málo situácií je pre užívateľa viac frustrujúcich ako tá, keď sa namiesto rýchleho pripojenia k internetu doma, či v práci, musí spoliehať na limitované dáta mobilného operátora.

 

Príčin prečo WiFi v smartfónoch od firmy Apple nefunguje tak, ako by malo môže byť niekoľko:

 

-         náhodné, nezamýšľané zmeny nastavení,

-         aktualizácia iOS,

-         problém s WiFi routerom v objekte,

-         porucha hardvéru zariadenia.

 

Kým pri softvérových problémoch si môže užívateľ často pomôcť sám jednoduchými a dobre známymi postupmi ako sú reštart routeru, reboot iPhone-u a reset nastavení, pri poškodení elektronických komponentov je už potrebná pomoc odborníka.

 

WiFi čip, zároveň zodpovedný aj za fungovanie technológie Bluetooth, je jedným zo základných čipov v dnešných smart zariadeniach. Čip, ako už z názvu vyplýva, má na starosti pripojenie k WiFi sieťam a spárovanie bezdrôtových zariadení, napríklad slúchadiel, reproduktorov a podobne.

 

Poškodenie WiFi / Bluetooth čipu môže spôsobiť nemalé problémy – častokrát v smartfóne nevypne len dané funkcie, ale spôsobuje aj zvýšený odber energie, čo má za následok rýchlejšie vybíjanie batérie a prehrievanie zariadenia (u zariadení iPhone 5 – 8P k nemu dochádza v hornej časti, pod šošovkou zadnej kamery).

 

Odhalenie problému – skorá detekcia

Prvotné príznaky poškodenia čipu sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Napríklad v nastaveniach je možnosť zapnutia funkcie WiFi zašednutá (viď obrázok).

 

Ovládacie centrum iOS        iOS šedý prepínač WiFi

 

Druhou indikáciou je, že Bluetooth nedokáže detegovať žiadne externé zariadenie, ani ak sa nachádza v bezprostrednej blízkosti iPhone-u. V nastaveniach, v sekcii Všeobecné > Informácie sa v riadkoch WiFi adresa alebo Bluetooth môže taktiež namiesto adresy zobrazovať „N/A“.

 

WiFi adresa nedostupná

 

Aby užívateľ s istotou vylúčil možnosť problému so softvérom, jedným z prvých krokov v podobnej situácii je v Nastavenia > Všeobecné > Resetovať vybrať možnosť Resetovať všetky nastavenia. Ak to nepomôže, môžete zvoliť možnosť Resetovať nastavenia siete a úplne posledná možnosť je vymazať celý obsah a nastavenia (takzvaný továrenský reset). Tieto možnosti prichádzajú do úvahy hlavne vtedy, keď sa zariadenie neprehrieva. V prípade, že sa iPhone prehrieva, resetovanie nemá veľký zmysel, lebo poškodenie bude s najväčšou pravdepodobnosťou hardvérové, nie softvérové.

 

Ak sa smartfón prehrieva, odporúča sa navštíviť špecializované stredisko, kde odborní technici poruchu odstránia zásahom do základnej dosky zariadenia. Odkladanie návštevy servisu a udržiavanie zariadenia s poškodeným WiFi čipom v prevádzke môže mať veľmi negatívny vplyv na batériu (tzv. podbíjanie) a zároveň sa vysokou teplotou môžu poškodiť i vodivé dráhy v základnej doske.

 

Oprava

V prvej fáze opravy sa zariadenie otvorí, odpoja sa káble flex, LCD a od digitalizátora, potom sa z neho pomocou skrutkovača vymontuje základná doska. Tá sa následne upevní v PCB držiaku, aby sa predišlo jej nekontrolovanému pohybu počas opravy.

 

WiFi čip sa z oboch strán obalí teplovzdornou páskou a postupným nahrievaním sa z jeho okolia odstráni lepidlo. Horúci vzduch prúdiaci z tepelnej pištole by mal mať teplotu asi 240°C.

 

iPhone detail základovej dosky

 

Čip je následne odletovaný a základná doska očistená od zvyškov lepidla a cínu, pomocou na tento účel určeného čistiaceho prostriedku a špeciálne tvarovanej medenej špachtličky. Tento úkon vyžaduje vysokú precíznosť, aby sa kontaktná plocha pod čipom dôkladne vyčistila, no zároveň nedošlo k kej poškodeniu.

 

Samotný čip sa potom vymení za nový, avšak pre korektné fungovanie nového WiFi / Bluetooth čipu nestačí len samotný čip naspäť naletovať. Po vychladnutí všetkých komponentov a vyčistení okolia novo inštalovaného čipu je potrebný tiež zásah do prostredia, v ktorom sú uložené adresy pôvodného čipu a ich nahradenie novými (pri modeloch iPhone-u 6S a vyššie).

 

Príčiny poškodenia

K najčastejším príčinám poškodenia čipu, najmä u skorších modelov iPhone, kde sa čip nachádza v blízkosti otvoru pre pripojenie slúchadiel, patria prítomnosť špiny a čiastočiek prachu. Prienik vody alebo iných tekutín môže WiFi / Bluetooth čip taktiež poškodiť a rovnako tak i silné mechanické nárazy zariadenia. Všetkým z týchto vplyvov by sa mal preto užívateľ snažiť predchádzať.

 

iPhone základová doska WiFi čip

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2021 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2021 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám