HOTLINE - 02 / 20 60 00 60

Zo života PCexpres

Návod, ako čistiť a dezinfikovať telefón

14.04.2020

Čistenie telefónu

 

Z podstaty používania mobilného telefónu, častých dotykov a prenosu medzi rôznymi prostrediami vyplýva, že jeho povrch pôsobí ako styčná plocha s vyšším rizikom prenosu nebezpečných mikroorganizmov. Ako ukazujú existujúce štúdie na túto tému, bežný telefón je na tom podobne ako lekársky stetoskop, alebo doska na krájanie surovín v kuchyni reštaurácie. S tým rozdielom, že v týchto prípadoch sú riziká známe a ich dezinfekcia patrí k rutinným preventívnym opatreniam.

 

Mobilný telefón je pre vírusy a baktérie skvelou živnou pôdou, lebo je viac-menej trvalo udržiavaný pri stálych vonkajších podmienkach. Zhruba izbovú teplotu zachovávame, okrem pobytu v interiéri, aj pri jeho transporte v kabelke, vo vrecku, či v automobile. Keďže hygiena rúk pred každým dotykom telefónu je z praktického hľadiska veľmi náročná, pomerne častá manipulácia je zdrojom zvýšenej kontaminácie styčných plôch.

 

Mikróby zbierame prstami pri každom dotyku s akýmkoľvek predmetom, no pri určitých skupinách sa riziko výskytu patogénnych mikróbov zvyšuje – peniaze, tlačidlá vo výťahoch a na platobných termináloch, zábradlia a držadlá v spoločných priestoroch a verejnej doprave – tu všade hrozí kontaminácia rúk, a následne i telefónu. Ten potom nosíme do kuchyne, dávame ho do rúk príbuzným a niekedy berieme so sebou aj do kúpeľne, či dokonca na toaletu.

 

35 % užívateľov si nikdy nevyčistilo svoj telefón a 95 % z tých, ktorí si ho čistia tak robí iba raz za 6 mesiacov. Priemerný počet kolónií mikróbov na obrazovke telefónu je 85 na cm2, pre porovnanie, pri sedadle toalety je to len 24. Celkový počet mikroorganizmov na zariadení prevyšuje 15 000 a fekálne baktérie sa nachádzajú na 1 zo 6 telefónov.
Nemožno sa preto čudovať odhadom, že v dôsledku prenosu nákazy rukami dnes dochádza až ku 80 % všetkých infekčných ochorení.

 

 

Pravidelné čistenie mobilu

 

Z hygienického hľadiska je preto rozumné pristupovať k mobilnému telefónu podobne, ako ku časti ľudského tela, teda vyčistiť ho minimálne raz za deň. V závislosti na tom, kedy a kde ho používate, však môže byť frekvencia čistenia aj vyššia. Ak máte napríklad vo zvyku používať telefón pri stole, mal by byť čistý vždy.

 

Dôležitou súčasťou čistenia je tiež nesústrediť sa výhradne na dotykový displej. Opomenúť by ste nemali ani ostatné časti – zadnú stranu, okraje, priestor pod krytom a otvory. I keď najvyššia koncentrácia mikroorganizmov je na obrazovke, nevyhýbajú sa ani týmto ostatným miestam.

 

Ďalším, a pre mnohých užívateľov podstatným, faktorom je, aby počas čistenia nedošlo k poškodeniu zariadenia. Spôsobov, ako telefón vyčistiť dôkladne a zároveň bezpečne, je našťastie niekoľko.

 

Kompletná sanitácia telefónu bez námahy i hrozby znehodnotenia jeho povrchu je pomocou špeciálnej, na tento účel vyrobenej, elektronickej UV čističky. Tá využíva ultrafialové žiarenie, ktoré zabíja všetky mikroorganizmy v krátkom dosahu. Telefón sa v čističke nechá ožiariť postupne z oboch strán. Ceny dostupných produktov sa pohybujú približne od 30 do 100 euro a väčšina z nich poslúži zároveň aj ako nabíjačka.

 

Druhou možnosťou „šitou“ na mieru sú špeciálne sady chemických čistiacich prostriedkov. Obsahujú všetko potrebné na dokonalé manuálne čistenie. Spravidla sú to handričky z mikrovlákien, čistiace roztoky a vlhčené papierové obrúsky. V niektorých sadách sú dodávané aj nástroje umožňujúce ľahší prístup k problematickým miestam, hlavne menším otvorom. Cena je okolo 20 - 30 euro za sadu.

 

Nie úplne ideálnou, ale v niektorých prípadoch určite nápomocnou, môže byť aj správna voľba krytu a ochrany displeja. Trh totiž ponúka aj ich varianty s antibakteriálnymi vlastnosťami. Keďže ide o novinku, skutočná účinnosť nie je zatiaľ úplne známa, no výrobcovia ponúkajú doživotnú záruku. Cena je okolo 50 euro.

 

Čistiaci roztok na telefón

 

Čomu sa pri čistení telefónu vyhnúť:

 • - chemickým prostriedkom používaným v domácnosti, ako sú roztoky na umývanie okien, bielidlá a podobne,
 • - stlačenému vzduchu,
 • - aerosolom v spreji,
 • - výrazným rozpúšťadlám, ako sú acetón, benzén a toluén,
 • - amoniaku a peroxidu vodíka,
 • - drsným práškom a neriedenému octu,
 • - (ak to výrobca odporúča tak i roztokom na báze alkoholu).

 

Handrička z mikrovlákna, vatové tyčinky a čistiaci roztok na telefón

 

Návod na čistenie telefónu

Na manuálne čistenie telefónu budete potrebovať nasledovné (názory na používanie alkoholu sa rôznia, preto uvádzame dva varianty podomácky vyrobeného roztoku):

 

 • - dve suché handričky zo syntetických mikrovlákien,
 • - destilovanú vodu,
 • - isopropyl alkohol 70 % (pre alternatívny roztok tekuté mydlo na ruky),
 • - vatové paličky,
 • - nádobku rozprašovača,
 • - (glycerínové mydlo, ak používate kožený kryt).

 

Postup čistenia telefónu:

 

 1. 1. Telefón vypnite, odpojte ho z nabíjačky a vypojte z neho všetky vonkajšie zariadenia.
 2. 2. Vyberte ho z krytu, ten budete čistiť samostatne.
 3. 3. V nádobke rozprašovača zarobte roztok:
 • - 70%-ný isopropyl alkohol (kúpite ho bežne v obchodoch s elektronikou) zrieďte v pomere 1 : 1 s destilovanou vodou.
 • - tekuté mydlo zarobte s destilovanou vodou v pomere asi 1 : 10.

 

Destilovaná voda je dôležitá, lebo obyčajná voda z vodovodu môže obsahovať tuhé mikročastice, ktoré by mohli poškriabať povrch displeja.

 

 1. 1. Roztok pomocou rozprašovača aplikujte na handričku z mikrovlákien.
 2. 2. Takto navlhčenou handričkou dôkladne pretrite všetky strany telefónu, vrátane úzkych bočných.
 3. 3. Teraz roztok aplikujte na vatovú paličku a pretrite ňou ťažšie prístupné miesta, napríklad v okolí fotooptiky.
 4. 4. Telefón utrite suchou handričkou a nechajte pár minút voľne vyschnúť.
 5. 5. Umyte kryt. Silikónové a plastové kryty môžete úplne ponoriť do roztoku, na kožené použite špeciálne glycerínové mydlo.
 6. 6. Handričkami a roztokom, podobne ako telefón, vyčistite aj nabíjačku a slúchadlá.

Alternatívne môžete celý proces doplniť o čistenie fotooptiky špeciálnym prípravkom na fotografické sklo, malé otvory vyčistiť špáradlom, alebo vybrať a vyčistiť aj malý panel, v ktorom je SIM karta.

Späť na zoznam článkov

Kontakt Zobraziť desktop verziu

© PCexpres s.r.o. 2004 - 2020 | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Reklamačný poriadok


© 2020 PCexpres

Chat


Obchodné podmienky Ochrana osobných údajov

Napíšte nám